Strona główna Blog Selekcja kandydatów 4 typy kandydatów, którym należy się uważniej przyjrzeć

4 typy kandydatów, którym należy się uważniej przyjrzeć

typy kandydatów

Koniecznie przeczytać przed złożeniem oferty zatrudnienia. Uważna lektura może uchronić przed poważnym błędem rekrutacyjnym.

1. Skoczek

Jak rozpoznać: często zmienia pracodawców

CV skoczka jest długie. Może liczyć nawet 4-5 stron i więcej. Dlaczego? Podejrzanie często zmienia miejsca zatrudnienia. Dużą liczbę poprzednich pracodawców ciężko zmieścić na 1-2 stronach aplikacji. Na rozmowie kwalifikacyjnej skoczek może robić bardzo dobre wrażenie. Przekonująco uzasadnia każde rozstanie: redukcja etatu, lepsza oferta zatrudnienia, zmiana miejsca zamieszkania lub zwykły pech.

Moja rada: notuj skrupulatnie przyczyny zmiany pracodawców. Przydadzą się podczas weryfikacji referencji.

Zagrożenie po zatrudnieniu: niska motywacja do pracy, ujawnienie się luk kompetencyjnych.

2. Długotrwale bezrobotny

Jak rozpoznać: długie okresy pozostawania bez pracy

Przebieg kariery zawodowej długotrwale bezrobotnego charakteryzują częste i długie okresy pozostawania bez pracy. W przeszłości mógł zaliczyć degradacje stanowiskowe, co może być dodatkowym niepokojącym sygnałem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne i nie zawsze leżą po stronie kandydata.

Moja rada: musisz zrozumieć, dlaczego bezrobotny tak długo pozostaje bez pracy. Ustal przyczyny podczas wywiadu biograficznego.

Zagrożenie po zatrudnieniu: ujawnienie się wypalenia zawodowego.

3. Niedopasowany

Jak rozpoznać: nie spełnia kryteriów selekcyjnych

Umawiałeś się z klientem, że szukacie osoby z 5-letnim doświadczeniem na stanowisku kierowniczym. Właśnie jesteście po rozmowie z kandydatem, którego staż pracy na tym stanowisku wynosi rok. Niedopasowany kandydat wywarł dobre wrażenie, ale nie spełnia ważnych kryteriów. Czy brak 4 lat doświadczeń naprawdę nadrobił w ciągu 6 h AC i 1 h sympatycznej rozmowy? Nie sądzę.

Moja rada: zanim zaprosisz kandydatów na rozmowę przeprowadź staranną preselekcję aplikacji. Podczas analizy CV skorzystaj z systemów rekrutacyjnych – częściowa automatyzacja ułatwi obiektywy wybór kandydatów. Jeśli chcesz zatrudnić niedopasowanego kandydata, wspólnie z przełożonym zastanówcie się jak pomóc mu zniwelować potencjalną lukę kompetencyjną.

Zagrożenie po zatrudnieniu: dłuższy okres adaptacji.

4. Pieniacz

Jak rozpoznać: wypowiada się źle o poprzednim pracodawcy

Pieniacz zawsze mówi to co myśli, prosto z mostu, bez owijania w bawełnę. A mówi źle: o ludziach z poprzedniego zespołu, klientach, a przede wszystkim o ostatnim przełożonym. Lubi radykalne rozwiązania. Z dumą opowiada o kolejnych złożonych przez siebie wypowiedzeniach umowy o pracę. Chętnie wspomina nieuczciwych pracodawców, na których złożył donos do PiP. Za to z nami z pewnością współpraca będzie układała się znakomicie. Z pewnością!

Moja rada: uświadom przełożonemu, że pieniacz to menedżerskie wyzwanie. Czy naprawdę chce się go podejmować?

Zagrożenie po zatrudnieniu: konflikt z bezpośrednim przełożonym, otoczeniem, a w ekstremalnych przypadkach całą firmą [zagrożenie medialne]

 

Mariusz_BzdegaMariusz Bzdęga

HR Biznes Partner w firmie z branży energetycznej. Posiada 7-letnie doświadczenie w realizacji projektów rekrutacyjnych. Bloger – twórca i właściciel bloga Manifest HR . Od 2008 roku związany ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej – nauczyciel akademicki na studiach stacjonarnych i podyplomowych SWPS. Jest certyfikowanym trenerem biznesu, ukończył szkołę trenerów Grupy Trop. Z wykształcenia psycholog i historyk. Chcesz wymienić się doświadczeniami? Napisz do niego na mariusz.bzdega@manifesthr.pl