Strona główna Blog Selekcja kandydatów 10 błędów podczas preselekcji kandydatów. Sprawdź, czy je popełniasz!

10 błędów podczas preselekcji kandydatów. Sprawdź, czy je popełniasz!

preselekcja kandydatów

Mimo że, jest pierwszym krokiem w procesie rekrutacji, to właśnie od niego zależy sukces lub porażka kolejnych etapów. Wybór niewłaściwych kandydatów podczas preselekcji może doprowadzić do niezadowolenia obu stron, a w efekcie – do rotacji, ponawiania procesu rekrutacyjnego i zwiększania kosztów.

Oto dziesięć przykładowych błędów popełnianych przez pracodawców i rekruterów w trakcie wstępnej analizy CV.

1. Brak czasu i pośpiech

Preselekcja jest dużym wyzwaniem, ponieważ trzeba szybko i sprawnie ocenić mnóstwo dokumentów aplikacyjnych. Jeśli jednak poświęcisz za mało czasu na analizę CV, możesz wpaść w pułapkę „niewłaściwego wyboru”.

2. Powierzchowne traktowanie

Zgubne jest też myślenie, że preselekcja to nieszczególnie istotna czynność, bo “przecież tylko przeglądam CV”, a najistotniejsze są dalsze zadania, np. testy czy rozmowy.

3. Brak uważności

Skupianie się wyłącznie na standardowych elementach CV i ich dopasowaniu do formalnych kryteriów może spowodować, że przeoczysz cennego kandydata. Jeśli więc masz do czynienia z wieloma podobnymi do siebie aplikacjami – warto poświęcić dodatkowy czas na uzupełnienie informacji i weryfikację danych.

4. Efekt aureoli

W rekrutacji najważniejsze jest, aby znaleźć osobę, która spełnia oczekiwania biznesu. Odpowiada pod względem wiedzy merytoryczne, jak i dopasowania charakterologicznego do zespołu. Czasem osoba prowadząca rekrutację kieruje się swoimi preferencjami w doborze osób, z którymi chciałaby pracować. Tym samym wybiera odpowiedniego współpracownika dla siebie, a nie dla zespołu czy działu – tłumaczy Patrycja Bednarska, specjalista ds. HR w Stanley Black & Decker Polska.

5. Brak planu lub nieprzemyślana strategia

Każdy proces rekrutacyjny powinien być dobrze zaplanowany, a czas na realizację poszczególnych etapów realnie i miarodajnie określony, w tym na wstępną analizę CV. W przeciwnym razie dopadnie Cię pośpiech i chaos, a one nie są dobrymi doradcami podczas preselekcji. Przykładowo, nieumiejętnie i niedbale sformułowane ogłoszenie o pracę spowoduje, że do firmy zgłoszą niewłaściwi kandydaci, a poszukiwania nowych opóźnią kolejne etapy procesu.

6. Słaba komunikacja

Najważniejsza jest komunikacja z osobami zlecającymi rekrutację i zbieranie na bieżąco informacji zwrotnych o kandydatach. Najczęściej już po zaprezentowaniu profili pierwszych kandydatów można się zorientować czy przyszły bezpośredni przełożony dostatecznie wyjaśnił nam swoje oczekiwania względem nowego pracownika – mówi Patrycja Bednarska.

7. Rutyna

Automatyczne, rutynowe obchodzenie się z CV pozwoli Ci szybko uporać się z preselekcją, jednak ucierpieć może na tym jakość Twojej pracy. Wyzwaniem nie jest bowiem sama liczba aplikacji, a ich ocena. Wybór kandydatów wyłącznie w oparciu o formalne wyznaczniki jest bardzo trudny. Jeśli więc wahasz się albo chcesz utwierdzić w decyzji, zweryfikuj informacje o kandydatach, dopytajmy o szczegóły podczas rozmów telefonicznych.

8. Brak odwagi

Czasami rekruter nie ma „odwagi” zakwestionować oczekiwań stawianych wobec kandydatów na danym stanowisku. Tym samym może poszukiwać osoby przekwalifikowanej do danego stanowiska – zauważa Patrycja Bednarska.

9. Sztywny budżet na wakat

Jeśli oczekiwania finansowe kandydata rozmijają się z tym, co oferuje firma, może się okazać, że pracę dostanie kandydat słabszy, a ucieknie Ci prawdziwa „perełka”. Nie jest to oczywiście regułą, ale dobrze jest wykazać się nieco większą elastycznością, przeanalizować jeszcze raz budżet przeznaczany na danego kandydata i zastanowić się, co można zyskać modyfikując założenia budżetowe.

10. Brak narzędzi

Jeśli Twoje ogłoszenie nie jest precyzyjnie sformułowane, a formularze aplikacyjne nie są dopasowane indywidualnie do rekrutacji na dane stanowisko, to może się okazać, że zaliczysz falstart. Dlatego warto poświęcić im więcej czas, sformułować je przejrzyście i precyzyjnie, po to, by  w efekcie „wyłuskać” tylko te aplikacje, które spełniają założenia Twojej rekrutacji. Do pracy nad tymi elementami możesz z powodzeniem wykorzystać system rekrutacyjny on-line.

PS Rekrutuj szybko i wygodnie z eRecruiterem. Wypróbuj system przez 21 dni za darmo i przyspiesz proces selekcji i rekrutacji pracowników!

 

Kasia Klimek

Katarzyna Klimek-Michno

Dziennikarka Dziennika Polskiego z sześcioletnim doświadczeniem w prasie codziennej. Z wykształcenia filolog. Laureatka nagrody „Phil Epistemoni – Przyjaciel Nauki”. Absolwentka studiów podyplomowych z zarządzania zasobami ludzkimi. Specjalizuje się w tematyce HR.