Strona główna Blog Trendy HR 5 książek dla rekruterów, po które warto sięgnąć latem

5 książek dla rekruterów, po które warto sięgnąć latem

książki dla rekruterów

Wakacje to jeden z niewielu okresów w roku, kiedy czas można odmierzać kolejnością książek do przeczytania. Czy Wasze wakacyjne lektury już leżą na półce i czekają na wyjazd i Wasz wolny czas? A może jeszcze się wahacie, czy na wakacje zabrać książkę branżową czy po prostu kryminał? Nie macie jeszcze pomysłu na wakacyjne lektury? Zapytaliśmy się HR Influencerów, jakie książki rekomendują.

Maja Chabińska-Rossakowska, Dyrektor ds. Personalnych i Komunikacji w DHL Express (Poland) Sp. z o.o., założycielka HR Influencers poleca książkę Patricka Lencioni „5 dysfunkcji pracy zespołowej”. Dlaczego?

Jestem fanką wszystkich książek Lencioniego. Za pomocą bardzo prostych historii pomaga zrozumieć istotne z punktu widzenia biznesu i ludzi rzeczy. Szczególnie polecam każdemu nowemu szefowi. Książka pomaga zrozumieć jakie elementy wpływają na zespół, jak przełamywać bariery i jak przygotować sobie plan działania. Bezcenne jest przesłanie tej książki, że bez zaufania niczego nie da się zbudować. Niby oczywiste a takie trudne w praktykowaniu – zauważa.

Ponadto za wartą uwagi pracowników działu HR uważa książkę Piotra Prokopowicza „Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach, czyli 33 zasady skutecznego naboru pracowników”.

Intrygująca lektura – porządkuje i poszerza wiedzę. Książka zachwyciła mnie prostym językiem, którego na próżno szukać w większości publikacji. Dzięki temu książkę się „połyka”. To lektura nie tylko dla początkujących ale także dla zaawansowanych rekruterów. Bardzo rzetelna strona faktograficzna, podparta wynikami badań pozwala uporządkować swoją wiedzę. Formuła książki nie pozostawia czytelnika obojętnym – nie ma zmiłuj – trzeba się skonfrontować z brakami w wiedzy, ograniczającymi przekonaniami na temat rekrutacji. Polecam!

Natalia Dykiert, HR Manager w Currency One SA, założycielka HRI High Potentials w tym roku poleca lekturę Curta Coffmana, Marcus Buckingham „Po pierwsze: Złam wszelkie zasady”.

Książką ta jest obowiązkową lekturą dla HR z trzech powodów. Po pierwsze zawiera fundamentalną wiedzę, którą ludzie HR powinni posiadać i innym uświadamiać – m.in. różniće pomiędzy umiejętnościami, wiedzą, a postawą. Uświadamia, co można łatwiej i szybciej rozwijać, przenosić z osoby na osobę, a czego nie i gdzie jest potrzeba większej ilości czasu. Niestety często walczy się z wiatrakami próbując zmienić postawy zakorzenione od dzieciństwa – na marne bądź ogromnym kosztem. Druga sprawa to ukazanie prawdziwej roli managera – jego czterech głównych zadań. Ostatnia, ale także ważna kwestia, to ankieta Gallupa tzw. G12, która pomaga w monitorowaniu nastrojów i zaangażowania. Książka zawiera praktyczne narzędzie do badania zaangażowania, identyfikowania obszarów do pracy oraz konkretne przykłady ukazujące powyższe kwestie w praktyce. Książkę warto przeczytać, żeby “nie walczyć z wiatrakami”.

Oprócz tego za godną zainteresowania uważa „7 nawyków skutecznego działania” S. Coveya.

Książka podkreśla, że należy zacząć od siebie. Każda zmiana w świecie zewnętrznym zaczyna się od zmiany wewnątrz nas. Wymagać najpierw należy od siebie, następnie od innych. Proaktywność, wizja i odpowiednie priorytety są kluczem do zmian. Pokazuje na przykładach jak zarządzać życiem i naszym nieograniczonym zasobem – czasem. Uświadamia różnice między pilnym, a ważnym. Lektura, która inspiruje i zapada na długo w pamięci. Najpierw Ty, później reszta, a wtedy odpowiednia zmiana jest jedną rzeczą pewną.

Elżbieta Rosiak, Dyrektor Zarządzający, Biuro Relacji Pracowniczych w Banku Pekao SA, założycielka HR Influencers, poleca lekturę anglojęzyczną: Goerg Vielmetter, Yvonne Sell „Leadership 2030. The six megatrends you need to understand to lead your company into the future.”

Wszystkie organizacje stoją przed sześcioma wielkimi wyzwaniami: globalizacja 2.0, kryzys środowiska naturalnego, indywidualizacja potrzeb pracowników i klientów, dalsza digitalizacja, zmiany demograficzne i w końcu konwergencja technologiczna. Książka pokazuje jak wobec tych megatrendów budować zespoły i przywództwo – zauważa.

A jakie książki Wy zabierzecie na wakacje? Czy w tajemnicy przez rodziną będziecie się szkolić czy może raczej nadrabiać zaległości w fabularnych bestsellerach? Niezależnie od tego, które lektury inspirują Was najbardziej, zachęcamy do maksymalnego wykorzystania wolnego czasu.

Agnieszka Borkowska

Agnieszka Borkowska

Content Marketing Specialist