Strona główna Blog Candidate Experience The best of 2019, czyli najważniejsze wydarzenia minionego roku w eRecruiter

The best of 2019, czyli najważniejsze wydarzenia minionego roku w eRecruiter

the best of erecruiter 2019

Aż nie chce się uwierzyć, że od mojego ostatniego podsumowania minął już rok! To dobra okazja, by przekazać Wam 11 zdarzeń z życia eRecruiter w 2019 roku, z których jesteśmy najbardziej dumni. A zatem powspominajmy!

Candidate experience na pierwszym miejscu

Bez wątpienia rok 2019 był dla nas czasem, gdzie skupiliśmy się na przekazywaniu wiedzy o tym, jak bardzo istotne są pozytywne doświadczenia kandydatów uzyskiwane podczas udziału w procesach rekrutacyjnych. Chcieliśmy dostarczyć rekruterom praktyczne informacje dotyczące tego, czego oczekują kandydaci. Myślę, że to się nam udało😊.

Hit 1: kampania #mamczas

Na naszych profilach społecznościowych na Facebook, LinkedIn , Youtube i Instagram przeprowadziliśmy kampanię o nazwie #mamczas. Główne bohaterki – nasze klientki: opowiadały o tym, jak poprawiają doświadczenia kandydatów za pomocą swoich pomysłów, podejścia do pracy oraz… wykorzystania systemu eRecruiter! Poruszaliśmy takie tematy, jak:

Kliknij w interesujące Cię powyżej pytanie, by dowiedzieć się więcej.

Hit 2: Raport Candidate Experience w Polsce 2019

W 2019 roku pojawiła się 5. edycja naszego raportu „Candidate Experience w Polsce”, który przygotowaliśmy we współpracy z firmą Great Digital. Wyniki napawają optymizmem, ale też wskazują obszary do rozwoju: 51 % kandydatów uważa, że firmy dbają o relacje w trakcie procesów rekrutacyjnych (w 2017 r. było to 30%). Z drugiej strony aplikujący zaznaczają, które etapy rekrutacji wymagają poprawy (m.in. informacja zwrotna, czy kwestie wynagrodzenia w ofertach pracy).

Obejrzyj animację promującą wyniki raportu:

Raport wzbogaciły wypowiedzi aż 11 praktyków HR. Wiadomość o raporcie rozeszła się mocnym echem w mediach. Aż 64 publikacje online, 10 informacji prasowych oraz 2 wywiady radiowe dotyczyły właśnie tej publikacji 😊

Dowiedz się więcej na ten temat i pobierz raport, klikając tutaj.

Hit 3: wartościowe e-booki dla każdego rekrutera

W ramach rozwoju i umacniania dobrych praktyk wśród branży HR, przygotowaliśmy 2 e-booki, po brzegi wypełnione wskazówkami od rekruterów z wieloletnim stażem oraz zespołu eRecruiter.

  1. E-book „Skuteczna komunikacja drogą do sukcesu w rekrutacji” rozkłada na części pierwsze proces planowania komunikacji zarówno pomiędzy samymi osobami zajmującymi się rekrutacją, rekruterem i kandydatem, jak i działem HR a wspierającym go w procesie biznesem.
    Jako bonus poprosiliśmy Joannę Urbańską, HR Business Partnera w firmie Fabryka Formy, by na podstawie swoich doświadczeń odpowiedziała na pytanie: w jaki sposób przedstawić managerom ich rolę w procesie rekrutacji? Pobierz plik tutaj.
  2.  E-book „Skuteczne formularze aplikacyjne krok po kroku” to podpowiedź dotycząca budowania formularzy z pytaniami dla kandydatów, które będą dla nich przyjazne, a Tobie przyniosą maksimum korzyści. Oprócz praktycznych przykładów i wskazówek, odpowiadamy tam również na istotne pytania, jak np. ile pytań zadać w formularzu.
    Swoimi wypowiedziami materiał wsparły rekruterki z firm: Sephora Polska, Konica Minolta Business Solutions, Trefl i Media Saturn Holding Polska. E-book dostępny jest tutaj.

Hit 4: Cykl spotkań „Komunikacja z kandydatem: przepis na udaną rekrutację”

Zwieńczeniem naszych działań dotyczących candidate experience była organizacja spotkań (w formie śniadań) z rekruterami z 4 miast: Bydgoszczy, Łodzi, Rzeszowa i Krakowa. Nasze ekspertki, Marta Pawlak-Dobrzańska i Justyna Manikowska z Great Digital, zdradziły gościom sposoby na to, jak wyjść naprzeciw oczekiwaniom kandydatów w rekrutacji.

Oprócz wielu przykładów z rynku, nasze prowadzące zaproponowały również metodę przeprowadzenia audytu candidate experience w swoich organizacjach, co przyjęto z dużym entuzjazmem! W sumie zainspirowaliśmy do zmian 126 rekruterów😊.

sniadanie o komunikacji eRecruiter
Jedno ze spotkań z komunikacją organizowane przez eRecruiter.

Nowe formaty komunikacji z użytkownikami

Ubiegły rok był dla nas również czasem eksperymentowania z różnymi sposobami przekazywania naszej wiedzy do użytkowników eRecruiter oraz do całego rynku. Zrobiliśmy rzeczy, o których wcześniej nawet nie marzyliśmy!

Hit 5: Cykl podcastów „O rekrutacjach przy kawie”

Postawiliśmy na coraz bardziej popularną ostatnio formę przekazu: podcasty. Zrobiliśmy to jako pierwszy system rekrutacyjny w Polsce. Do naszych nagrań zapraszamy rekruterów i przedstawicieli biznesu zaangażowanego w procesy rekrutacyjne. Nasi goście opowiadają o swoich doświadczeniach rekrutacyjnych, analizie i rozwiązywaniu wyzwań rekrutacyjnych. Omawiamy bieżące tematy i przyglądamy się trendom.

Pierwsze 3 podcasty zainicjowaliśmy przy okazji opisanej wyżej kampanii #mamczas. W tej chwili wydaliśmy już 5 nagrań, a 6 zostanie opublikowane lada chwila 😊 Jeżeli chcesz być na bieżąco, subskrybuj nasze kanały na:

HIT 6. Webinar “Jak to zrobić z eRecruiter”

Na początku roku nagraliśmy webinar, do współprowadzenia którego zaprosiliśmy Magdalenę Łobodzińską, Team Leadera i Starszego Specjalistę ds. Rekrutacji Wewnętrznej z firmy Promedica24. W formie 3-częściowego wideo przeszliśmy przez cały system, pokazując, jak najefektywniej korzystać z jego funkcji. To kompleksowy materiał pozwalający na sprawdzenie działania praktycznie każdej części naszego systemu.  Wideo dostępne są tutaj.

HIT 7: Baza wiedzy eRecruiter

Współpracujemy obecnie z 1400 klientami, co oznacza dziesiątki tysięcy użytkowników systemu. W 2019 r. jako cel postawiliśmy sobie przygotować takie narzędzie, które pozwoli na dostarczanie im odpowiedzi na niemalże dowolne pytanie dotyczące pracy w systemie. Rozwiązaniem okazało się utworzenie Bazy wiedzy, do której każdy z użytkowników ma prosty dostęp.

W tej chwili dostępnych jest ponad 100 artykułów, sklasyfikowanych w 10 zbiorach tematycznych dotyczących praktycznie każdej funkcji w systemie. Nie trzeba oczywiście przeszukiwać wszystkiego po kolei – wyszukiwarka pozawala na otrzymanie natychmiastowej odpowiedzi. Co więcej, stale monitorujemy, czego poszukują nasi użytkownicy, dzięki czemu wiemy o czym pisać kolejne artykuły.

Dzięki wdrożeniu Bazy wiedzy, liczba zapytań na chacie spadła o 30%! Cała Baza dostępna jest tutaj.

baza wiedzy erecruiter
Strona startowa Bazy wiedzy eRecruiter.

Rozwój systemu eRecruiter

Tu również nie próżnowaliśmy. Udostępniliśmy naszym użytkownikom nowe funkcjonalności, które pozwoliły na skuteczniejszą rekrutację i jeszcze szersze możliwości dotarcia do kandydatów.

Hit 8: Multipublikacja ogłoszeń

Zintegrowaliśmy nasz system z portalem OLX.pl, dzięki czemu z poziomu eRecruiter można dokonać bezpośredniej publikacji ofert pracy.

Dodatkowo, umożliwiliśmy publikację ogłoszeń na takich portalach, jak: gowork.pl, infopraca.pl, aplikuj.pl czy stepstone.pl. Każda oferta może być też opublikowana na dodatkowych, bezpłatnych stronach internetowych.

Hit 9: nowa strona startowa

Postanowiliśmy, że ekran startowy systemu, stanie się swoistym centrum dowodzenia, asystentem rekrutacji. Dzięki temu, można tam teraz podłączać dowolną liczbę procesów rekrutacyjnych, łatwiej weryfikować listę swoich spotkań. Dodatkowo, już w tym roku, dodaliśmy funkcję pozwalającą przypominać managerom o nieocenionych aplikacjach. To na pewno nie jest koniec zmian, które planujemy na tym ekranie 😊 Wszystko po to, by najważniejsze informacje mieć od razu pod ręką.

Nowa strona startowa systemu eRecruiter.

Certyfikacja użytkowników i współpraca z Ambasadorami eRecruiter

W 2019 roku kontynuowaliśmy projekty rozpoczęte w 2018 r., które angażowały naszych użytkowników w zdobywanie wiedzy o systemie, pozwalały im mieć wpływ na rozwój aplikacji oraz promowały naszych rekruterów.

Hit 10: eRecruiter Admin Day

Certyfikacja Administratorów systemu eRecruiter jest wyjątkowym wydarzeniem. Kilkanaście doświadczonych w pracy na systemie osób zamyka się na kilka godzin razem z 2 członkami zespołu eRecruiter, by krok po kroku przejść przez cały system, który przecież znają, wydawać by się mogło, na pamięć.

A jednak atmosfera jaka panuje na spotkaniu, tematy poruszane przez prowadzących oraz możliwość wymiany doświadczeń na żywo z innymi użytkownikami systemu powodują, że kolejnych 70 osób było zachwyconych udziałem w wydarzeniu i możliwością otrzymania dyplomu Certyfikowanego Administratora eRecruiter. Świadczyć o tym może wynik NPS wydarzeń, który w tym roku wyniósł 100 dla wszystkich 5 lokalizacji oraz udostępnianie swojego osiągnięcia na profilach społecznościowych.

udostepnienie na linkedin

Hit 11: Program Ambasador eRecruiter 

Do naszego programu skupiającego społeczność zaangażowanych użytkowników systemu zaprosiliśmy kolejne osoby. Razem z nimi przeprowadziliśmy 134 różnego rodzaju akcje: od wspólnego spotkania, przez wypowiedzi ekspercie, udział w nagraniach, aż po testy użyteczności nowych funkcji, badania makiet na warsztatach produktowych kończąc. Możemy z dumą przyznać, że mamy najbardziej zaangażowanych użytkowników w kraju za co ogromnie im dziękujemy. I obiecujemy więcej 😊

2019 rok był dla nas kolejnym wyjątkowym okresem czasu. Zrealizowaliśmy działania, których nigdy wcześniej nie robiliśmy, przygotowaliśmy i udostępniliśmy bardzo wiele przydatnych materiałów przygotowanych we współpracy z naszymi użytkownikami i rozwinęliśmy ważne dla nas projekty. Życzymy sobie, by rozpoczęty już 2020 rok był dla nas tak samo, albo i jeszcze lepszy. Jak na razie, wszystko świadczy o tym, że tak będzie! Zostańcie z nami 😊!


Krystian Adamczyk

Krystian Adamczyk

Product Marketing Specialist