Strona główna Blog ATS „Nie kupuj Pan cegły 2”, czyli dla kogo system do zarządzania rekrutacjami

„Nie kupuj Pan cegły 2”, czyli dla kogo system do zarządzania rekrutacjami

system do zarządzania rekrutacjami

W części pierwszej wpisu zacząłem wymieniać, komu, jakim firmom i jakim rekruterom może przydać się system do zarządzania rekrutacjami. Dla przypomnienia, były to firmy, które: mają wielu aplikantów, angażują w rekrutację więcej niż jedną osobę, mają wieloetapowy proces rekrutacji oraz lubią wiedzieć, skąd pochodzą ich kandydaci i jakiej są, w zależności od źródła, jakości. Lista nie wyczerpuje się na tym. Systemy wspierające procesy rekrutacyjne będą mogły pozytywnie przyczynić się do pracy rekruterów także w firmach wymienionych poniżej.

1. System do zarządzania rekrutacjami dla firm, które dbają o jakość swojego procesu rekrutacji

Konkretniej, chodzi tu o doświadczenia, jakie ma kandydat uczestniczący w procesie rekrutacji do danej firmy. Dla przykładu, jedną z największych bolączek kandydatów zapraszanych do udziału w rekrutacjach jest to, że nie otrzymują oni od firm informacji o wyniku spotkania rekrutacyjnego. Nie zawsze jest to wynikiem złej woli rekruterów. Czasem, przy dużej liczbie spotkań i kilkunastu prowadzonych jednocześnie rekrutacjach, nawet dobrze zorganizowany rekruter może zapomnieć dać znać kandydatowi o wyniku (bynajmniej nie znaczy to, że powinno się to powtarzać). Może to skutkować irytacją kandydata, którą ten może wyrazić, publikując w Internecie negatywne opinie o firmie, szkodząc w ten sposób jej wizerunkowi. System do zarządzania rekrutacjami mógłby tu wesprzeć rekrutera, automatycznie przypominając mu o konieczności poinformowania kandydata o wyniku lub wręcz proponując zrobienie tego.

2. System do zarządzania rekrutacjami dla firm, które chcą, by ich rekruterzy zajmowali się rekrutowaniem, a nie administracją

Mało kto lubi wypełnianie formularzy. Ta monotonna i nie przynosząca splendoru praca w przypadku rekruterów oznacza konieczność uzupełniania wielu pól w profilach kandydatów, dotyczących np. danych kontaktowych. Posiadanie dobrego systemu do zarządzania rekrutacją, mającego np. funkcję parsowania (czyli w uproszczeniu: analizowania tekstu ze “zrozumieniem” jego struktury) zawartości dokumentów aplikacyjnych może uwolnić rekruterów od monotonnych czynności administracyjnych, dając im więcej czasu na rzeczywistą rekrutację.

3. System do zarządzania rekrutacjami dla firm, które rekrutują w terenie i rekrutują mobilnie

Firmy o rozproszonej strukturze terytorialnej borykają się czasem z problemem koordynacji rekrutacji odbywających się w oddziałach firmy, poza jej centralą. Mobilny dostęp do danych (u rekruterów najważniejsze dane to te o kandydatach, łącznie z ich CV) wbrew wszechobecności Internetu nie zawsze jest sprawą łatwą. Bywa, że rekruter, jadąc na serię spotkań rekrutacyjnych do innego miasta, musi sobie CV drukować wcześniej, bądź zgrywać na nośniki zewnętrzne. Zdarza się też, że – będąc już w tym innym mieście – by sprawdzić status jakiegoś kandydata, musi dzwonić do kolegów z centrali. W wyzwaniach tego typu system zarządzający rekrutacją także powinien poradzić sobie bardzo dobrze. I to nie tylko dzięki dostępowi do danych przez przeglądarkę internetową w komputerze, ale także dzięki aplikacji mobilnej.

4. System do zarządzania rekrutacjami dla firm, które publikują dużo ogłoszeń rekrutacyjnych

Tym bardziej, jeśli publikują je w wielu miejscach i jeśli publikowanie to zajmuje sporo czasu. System do zarządzania rekrutacjami można często zintegrować z zewnętrznymi portalami rekrutacji, tak by stworzenie ogłoszenia we własnym systemie umożliwiało jednoczesne (czasem wręcz jednym kliknięciem) opublikowanie go w kilku miejscach, gdzie wcześniej trzeba było publikować w każdym z tych miejsc z osobna. Również modyfikacja treści już opublikowanego ogłoszenia, kiedyś oznaczając kilkukrotne logowanie się do zewnętrznych systemów i kilkukrotną tam modyfikację, z systemem do zarządzania rekrutacją może być czynnością jednokrotną. Co więcej system do rekrutacji, który identyfikuje źródła pochodzenia aplikacji kandydatów, pozwala też na śledzenie efektywności tych źródeł jeszcze lepiej alokowanie rekrutacyjnego budżetu w przyszłości.

Wskazówka: Dla kogo jeszcze jest system do zarządzania rekrutacjami?

System do zarządzania rekrutacjami to tak naprawdę narzędzie dla każdego. Zarówno firma mała, duża, prowadząca wiele rekrutacji lub poszukująca pracowników od czasu do czasu, dostrzeże korzyści z posiadania systemu. Narzędzie to umożliwia nie tylko szybką selekcję aplikacji kandydatów, ale daje szerokie możliwości pracy i współpracy w zespole rekrutacyjnym. Jedna baza dla wszystkich, bezpieczeństwo, zgodność z prawem, niezawodność i możliwość pracy zdalnej, dzięki posiadaniu systemu są nie do przecenienia dla każdego typu organizacji.

Paweł Zdziech

Paweł Zdziech

Recruitment Manager, 7N