Strona główna Blog Porady HR eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia! #6

eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia! #6

Kolejny raz odrobiliśmy zadanie, sprawdziliśmy co ciekawego w rynku pracy piszczy. Wraz z nowym miesiącem przychodzimy z kolejnym zestawieniem najciekawszych raportów zarówno tych z najbliższego podwórka jak i w szerszej, globalnej perspektywie. Przyjemnej lektury!

Umiarkowany optymizm na rynku rekrutacji

Raport: Pracuj.pl

Według najnowszego raportu od Pracuj.pl w maju na portalu pojawiło się 39 282 nowych ofert. Dane te sugerują, że sytuacja na rynku pracy w Polsce powoli się poprawia. Wraz z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki, rośnie również zainteresowanie określonymi stanowiskami pracy, jak np. ekspert obsługi klienta, sprzedawca czy specjalista IT. Te zmiany nie oznaczają jednak, że pracodawcy uporali się już ze wszystkimi wyzwaniami będącymi pokłosiem niedawnego lockdownu.

Sprawna integracja maszyn i ludzi, czyli firma odpowiedzialna w erze COVID-19

Raport: Deloitte

Z najnowszej, 10. już edycji badania Deloitte „HumanCapital Trends” wynika, że najważniejszym zadaniem i jednocześnie ogromnym wyzwaniem z jakimi będą mierzyć się firmy, jest utrzymanie nowych rozwiązań, w prowadzonych w trakcie pandemii. Ponad jedna czwarta liderów biznesu w Polsce uważa, że najbliższe trzy lata będą wiązały się z koniecznością przekwalifikowania ponad połowy pracowników. Tymczasem globalnie jedynie 17 proc. respondentów jest w stanie w dużym stopniu przewidzieć, na jakie umiejętności będzie zapotrzebowanie.

Pracodawcy nie planują masowych zwolnień, ale zatrudnieni na razie nie mogą liczyć na podwyżki

Raport: Randstad

Panująca epidemia sprawiła, że sporo polskich pracodawców zdecydowało się wysłać swoich pracowników na zaległe urlopy i wstrzymać nowe procesy rekrutacyjne. Według 41. edycji badania „Plany Pracodawców” przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad, stabilna na przestrzeni ostatnich lat, ocena kondycji finansowej firm znacząco się pogorszyła. Pytani respondenci deklarują również, że mimo spodziewanej recesji, większość firm zdecyduje się utrzymać pensje i liczebność organizacji na niezmiennym poziomie. Znacząco spadł również odsetek osób (o 18%), które są pewne, że w przypadku utraty aktualnego zatrudnienia, znajdą tak samo dobrą lub lepszą pracę w ciągu 6 miesięcy.

Skutki COVID-19 w biznesie

Raport: McKinsey

Najnowsze badanie od McKinsey pokazuje, że globalna gospodarka coraz mocniej odczuwa wpływ panującej epidemii. Na rynkach rozwijających się menedżerowie mają coraz mniej nadziei na utrzymanie dobrego stanu gospodarki i coraz ostrożniej podchodzą do scenariuszy potencjalnego rozwoju epidemii. W swoim raporcie przedstawiają obecną sytuację na rynku, nowe rozwiązania wprowadzane przez biznesy, które mogą pomóc i nakierować firmy na utrzymanie odpowiedniego kierunku postępowania w tej niecodziennej sytuacji.

Niemal 6/10 polskich firm odczuło negatywny wpływ epidemii koronawirusa

Raport: Deloitte

O ocenę sytuacji na rynku Deloitte zapytał 309 dyrektorów finansowych z 6 krajów Europy Środkowej. 58% CFO w polskich firmach uważa, że epidemia wpłynęła na ich organizacje negatywnie. Jednocześnie blisko 63% respondentów uważa, że koronwirus nie wpłynął na płynność finansową firmy. Nie będzie zaskoczeniem, że ponad ¾ badanych ocenia, że obecny kryzys będzie miał duży wpływ na podejmowane przez polskie organizacje inwestycje.

O czym powinny pamiętać firmy decydując się na powrót do biur?

Raport: Gartner

W miarę znoszenia kolejnych obostrzeń przez rządy na całym świecie, pracodawcy muszą przygotować się na zadbanie o bezpieczeństwo i higienę pracy w biurze, w zupełnie nowej rzeczywistości. Pracownicy muszą mieć pewność, że ich samopoczucie i komfort pracy jest w tej sytuacji traktowany przez pracodawców priorytetowo. Gartner zidentyfikował 6 czynników, o których będą musiały pamiętać firmy, uruchamiając ponownie swoje przestrzenie biurowe.

Do następnego!

Monika Różycka

Monika Różycka

Marketing Specialist