Strona główna Blog Porady HR Jak ocenić kandydata podczas wideorozmowy?

Jak ocenić kandydata podczas wideorozmowy?

spotkania online

Coraz więcej polskich HR-owców decyduje się na stosowanie w prowadzonych rekrutacjach spotkań online z kandydatami. Takie rozmowy można przeprowadzać przy użyciu narzędzi dostępnych w internecie. eRecruiter także oferuje funkcje dedykowane wideorozmowom. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, oceniając kandydata, z którym prowadzimy zdalne spotkanie.

Obecnie jesteśmy niejako zmuszeni do prowadzenia spotkań w trybie online. Może jednak warto będzie z tego wyciągnąć na przyszłość swojego rodzaju lekcję i podtrzymywać trend? W czasach zatłoczonych ulic, dużych odległości i jednocześnie szybkich łączy internetowych spotkania online stanowią wygodną alternatywę dla rozmów telefonicznych i czasochłonnych spotkań w biurowym entourage. Tym bardziej, że przygotowaliśmy sześć praktycznych porad na temat wideorozmowy.

Prowadzisz rekrutacje i szukasz narzędzia, które umożliwia zdalne prowadzenie procesu w tym spotkania online z kandydatami? Wypróbuj za darmo nasz system. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

1. Zwróć uwagę na otoczenie kandydata

Główną zaletą wideorozmowy jest fakt, że swojego kandydata możesz zobaczyć, a pierwsze wrażanie jakie odniesiesz może okazać się decydujące. Świadomy tego faktu kandydat powinien więc zadbać, by miejsce prowadzenia rozmowy z Tobą było odpowiednio dobrane i przygotowane. Podstawą jest porządek i odpowiednia organizacja przestrzeni, a także odpowiednie oświetlenie – nie za ciemne i oczywiście niezbyt jasne. Jeśli kandydat zadba o odpowiednie miejsce rozmowy, będzie to oznaką zaangażowania oraz szacunku do rozmówcy. Elementy otoczenia, które możesz dostrzec w tle, takie jak: książki, obrazy, kolory ścian czy plakaty dodatkowo pomogą Ci zbudować właściwy obraz kandydata, jego osobowości i zainteresowań.

2. Obserwuj mowę ciała kandydata

Przewagą wideorozmowy nad rozmową telefoniczną jest obraz. Pamiętając o tym, podczas spotkania online zwróć szczególną uwagę na to co widzisz, a mianowicie na mowę ciała kandydata. Postawa, mimika oraz gesty powinny wskazywać na pewność siebie i otwartość. Oczy skierowane w dół, częste uciekanie wzrokiem, drapanie się, czy kręcenie na krześle, podobnie jak podczas rozmowy twarzą w twarz, powinny obudzić Twoją czujność. Takie zachowanie może świadczyć o braku gotowości kandydata do zmierzenia się z obowiązkami pracy, do której aplikuje, bądź też o tym, że jego wypowiedzi nie są w 100% szczere.

3. Badaj reakcje, zaangażowanie i skupienie

Ponieważ kandydat przebywa w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, istnieje znacznie większe ryzyko pojawienia się czynników rozpraszających jego uwagę niż podczas takiego samego spotkania w sali konferencyjnej czy pokoju biurowym. Pomimo tego, uwaga kandydata powinna być całkowicie skupiona na tym co się dzieje podczas Waszej rozmowy. Zwróć więc swoją uwagę na to jak zachowuje się Twój rozmówca. Co robi, gdy zadajesz mu pytania lub gdy na te pytania odpowiada? Czy spogląda w dół, czy przegląda w tym czasie jakieś notatki, bawi się telefonem, a może jego uwagę odwraca to co dzieje się w innym pomieszczeniu? Wszystko to może być symptomem braku odpowiedniego zaangażowania w proces rekrutacyjny, a nawet lekceważenia Twojej osoby.

4. Poproś współpracownika o dołączenie do rozmowy

Zapewne zdarzyło Ci się zaprosić w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem osobę zlecającą rekrutację, czyli kierownika liniowego lub np. koleżankę z działu HR. Taki zabieg jest często stosowany przez rekruterów i ma za zadanie pomoc w lepszej, bardziej obiektywnej ocenie danego kandydata. Spotkania online nie ograniczają tej możliwości. Jeśli chciałbyś zbadać reakcję kandydata na pojawienie się dodatkowego rekrutera lub zasięgnąć oceny innego HR-owca możesz zaprosić go bezpośrednio do pokoju, z którego prowadzisz spotkanie. Na rynku są także dostępne narzędzia umożliwiające zaproszenie do udziału w wideorozmowie więcej niż jednego uczestnika z różnych lokalizacji. Oprócz kandydata uczestnikiem może być kolega z działu HR korzystający z innego komputera, bądź też kierownik liniowy znajdujący się w innym mieście. Trzeba jednak pamiętać, by jeszcze przed spotkaniem uprzedzić kandydata o tym, kto weźmie udział w rozmowie. Dodatkowy HR-owiec czy kierownik liniowy może być niemiłą niespodzianką i zaważyć na finalnym candidate experience naszego kandydata.

5. Weź pod uwagę techniczne przygotowanie do rozmowy

Przy okazji zapraszania kandydata na spotkanie online warto przesłać mu informacje dotyczące tego, jak będzie wyglądać spotkanie oraz jakie wymagania techniczne muszą zostać spełnione, by spotkanie przebiegało bez zakłóceń. Plątanina kabli, odgłosy sygnalizujące niski poziom baterii w laptopie kandydata czy też źle ustawiona kamerka internetowa powinny być dla rekrutera jasnym sygnałem, że kandydat mino naszych wskazówek nie przygotował się do rozmowy. Wszelkie wymówki ze strony kandydata, przerywanie przebiegu spotkania, by naprawić problemy są dodatkową informacją dla Ciebie, że kandydat nie traktuje tej rozmowy poważnie. Zastanów się, czy osoba, która nie przygotowała się technicznie do rozmowy jest odpowiednia do pełnienia obowiązków na danym stanowisku pracy.

6. Świeć przykładem

Pamiętaj, że wszystkie powyższe aspekty przygotowania do rozmowy online i zachowania podczas niej dotyczą także Ciebie. Podczas rozmowy Ty również podlegasz ocenie kandydata, który podejmuje decyzje, czy w przyszłości będzie chciał pracować w Twojej firmie i z ludźmi, których reprezentujesz. Upewnij się, że pomieszczenie, z którego połączysz się z kandydatem ma odpowiednie oświetlenie oraz akustykę. Zapewnij sobie komfort pracy i unikaj czynników rozpraszających Twoją uwagę, jak np. dzwoniący telefon czy przechodzące za Tobą osoby. Kontroluj mowę swojego ciała i przede wszystkim zadbaj o prawidłowe przygotowanie sprzętu do wideorozmowy.

Chcesz poznać więcej przydatnych porad, jak dobrze wypaść podczas spotkania z kandydatem online? Sprawdź nasze wskazówki w artykule 10 rzeczy, o których musisz pamiętać w rozmowach rekrutacyjnych online.

Magdalena Derlukiewicz

Magdalena Derlukiewicz

Senior Marketing Specialist