Strona główna Blog Porady HR Jak pozyskiwać więcej kandydatów? Poznaj sposoby rekruterów

Jak pozyskiwać więcej kandydatów? Poznaj sposoby rekruterów

jak pozyskiwać więcej kandydatów

Rekruterzy i kandydaci potrzebują siebie nawzajem. Ci pierwsi potrzebują drugich, by wykonywać swoją pracę z sukcesem, a drudzy potrzebują pierwszych, by pracę zyskać. Co jednak, jeżeli rekruterzy nie otrzymują wystarczającej liczby CV na poszukiwane miejsca pracy, albo jeżeli kandydaci nie znajdują dla siebie odpowiednich ofert? Jak pozyskiwać więcej kandydatów? Działać spontanicznie.

Aplikacje spontaniczne to jedno ze źródeł pozyskiwania kandydatów, w którym oddajemy dużą swobodę aplikującym. Czy warto budować program aplikacji spontanicznych? Co możemy zyskać za jego pomocą? Czy jest on sposobem na to by pozyskiwać więcej kandydatów? Zapytałam o to dwójkę rekruterów – Dominikę Miszke, Starszego Specjalistę ds. Rekrutacji i Rozwoju w Banku BPS S.A. oraz Pawła Bechcińskiego, Dyrektora ds. Rekrutacji i Rozwoju Zasobów Ludzkich w SUEZ Polska Sp. z o.o.

Aplikacje spontaniczne ważne dla kandydatów i rekruterów

Dominika Miszke wskazuje szereg zalet korzystania z aplikacji spontanicznych, które są ważne zarówno dla kandydatów jak i rekruterów. Zamieszczając specjalny formularz aplikacyjny na stronie Kariera:

  • budujemy pozytywny wizerunek pracodawcy, stawiając na łatwy dostęp do składania aplikacji mimo braku w danym momencie interesującej kandydata oferty pracy
  • poprawiamy dostępność oferty dla absolwentów czy osób bez doświadczenia bankowego oraz takich, które niechętnie odpowiadają na ogłoszenia z obawy o niespełnienie wymagań określonych w konkretnym ogłoszeniu,
  • budujemy dużą i różnorodną bazę cv. W efekcie obniżamy koszty rekrutacji, w szczególności publikacji ogłoszeń, ponieważ przy wielu projektach rekrutacyjnych liczba kandydatów z bazy jest wystarczająca na potrzeby selekcji,
  • skracamy czas realizacji projektu o czas poszukiwania kandydatów, co jest szczególnie istotne i doceniane przez klientów wewnętrznych,
  • jesteśmy elastyczni – jak wiadomo obecna sytuacja na rynku pracy jest bardzo dynamiczna i nigdy nie wiadomo, kiedy i jaki kandydat może okazać się najbardziej przez nas pożądanym.

Na stronie Kariera Banku BPS S.A. znalazła się więc specjalna sekcja „Dołącz do nas”, w której kandydaci zainteresowani pracą w bankowości mogą zostawić swoje dokumenty aplikacyjne, bez względu na to, czy znajdą dla siebie aktualną ofertę pracy czy nie.

Z naszej perspektywy kluczowa jest postawa i motywacja kandydatów, stąd preferujemy osoby, które świadomie wybierają nas jako pracodawcę. Takie osoby doceniają to, że przestrzegamy standardów, utożsamiają się z naszą misją i wartościami, chcą stać się częścią naszego zespołu – podkreśla Dominika Miszke. – Dodatkowe informacje o kandydacie i jego kwalifikacjach pozyskujemy dzięki dobrze przygotowanemu formularzowi.

Formularz aplikacji spontanicznych podniesie bezpieczeństwo rekrutacji

Z tzw. rekrutacji otwartej korzysta również SUEZ Polska. Formularz do aplikacji spontanicznych powstał w dwóch celach. Po pierwsze, by dać możliwość kandydatkom i kandydatom przesłania życiorysu niezależnie od aktualnie prowadzonych rekrutacji. Po drugie, by gromadzone dane osobowe, czyli w tym przypadku życiorysy, były maksymalnie zabezpieczone i trafiały w ręce tylko osób upoważnionych.

Zbieramy aplikacje spontaniczne od wielu lat, w zasadzie odkąd zdecydowaliśmy się zacząć korzystać z eRecruiter – tłumaczy Paweł Bechciński. – Wcześniej osoby zainteresowane pracą w SUEZ Polska wysyłały życiorysy nie tylko do działu HR, ale też do obsługi klienta, do działu komunikacji czy do biura zarządu. Ponadto życiorysy przesłane były faksem, a część osób zostawiała CV w wersji papierowej w recepcji biura. Dzięki rekrutacji ogólnej powstało jedno miejsce na naszej stronie internetowej, do którego odwiedzenia zapraszamy wszystkich chętnych u nas pracować, którzy nie znaleźli dla siebie konkretnej oferty. W ten sposób żaden życiorys nam nie „umyka” i nie „krąży” po organizacji. Dane osobowe są zabezpieczone, a poza tym dbamy o środowisko, bo dzięki elektronicznej bazie aplikacji możemy ograniczyć ich drukowanie do minimum.

Paweł Bechciński zaznacza, że aplikacje spontaniczne wpływają także na oszczędność czasu pracy HR-u i kosztów związanych np. z publikowaniem ogłoszeń. Gdy pojawia się potrzeba rekrutacyjna, rekruterzy mają dostępną pulę życiorysów do wykorzystania w systemie.

Aplikacje spontaniczne jako sposób na budowę bazy talentów

Zamieszczenie formularza do składania aplikacji spontanicznych daje możliwość budowy bazy kandydatów o różnorodnych profilach. Jak podkreśla Dominika Miszke taka baza pozwala w razie potrzeby w łatwy sposób wyszukiwać kandydatów z oczekiwanymi umiejętnościami czy predyspozycjami, co zdecydowanie ułatwia pracę rekruterów. I dodaje:

Każde CV, które wpłynęło do nas dzięki aplikacjom spontanicznym, jest dla nas widoczne w systemie eRecruiter, dzięki podlinkowaniu na stronie dedykowanego formularza. To bardzo wygodne, bo wszystkie aplikacje zgromadzone są w jednym miejscu, łatwo można wyszukać interesujące informacje po słowach kluczach, grupować CV, oceniać i przesyłać do oceny menadżerów.

Paweł Bechciński podpowiada, by do zarządzania taką bazą wykorzystywać narzędzie jakim są tagi. Za pomocą tagów tworzymy listy kandydatów o odpowiednich kompetencjach z danego obszaru merytorycznego, do których łatwo wrócimy w przyszłości. Tagami mogą być działy firmy, do których dany kandydat pretenduje, lub szczególnie pożądane umiejętności, czy znajomość konkretnych programów.

Program aplikacji spontanicznych do budowania bazy kandydatów – czy to działa?

Dziennie HR SUEZ Polska otrzymuje od kilku do kilkudziesięciu CV z formularza aplikacji spontanicznych. W dziale jest nawet osoba odpowiedzialna za regularne czytanie tzw. aplikacji spontanicznych. Średnio raz na miesiąc napływające życiorysy są analizowane i regularnie przekazywane do zarządów i menedżerów spółek grupy.

Potwierdzam, że czytamy wszystkie aplikacje spontaniczne otrzymane od kandydatów. Dzięki nim pozyskaliśmy kilka osób zarówno na stanowiska biurowe, jak i techniczne. Kilkukrotnie nawet nie ogłaszaliśmy danej rekrutacji w mediach, gdyż niemal natychmiast mieliśmy do zaprezentowania menedżerowi kandydatów, którzy aplikowali wcześniej samodzielnie. Mogę więc śmiało rzec, że program aplikacji spontanicznych w naszym przypadku zdecydowanie działa! – podsumowuje Paweł Bechciński.

Z kolei w Banku BPS baza aplikacji, jakie wpłynęły poprzez formularz ”Dołącz do nas” jest niezwykle pomocna do wyszukiwania kandydatów o unikalnych na rynku umiejętnościach oraz doświadczeniach zawodowych.

Tylko od stycznia 2016 r. spłynęło do nas ok. 800 aplikacji – konkluduje Dominika Miszke. – Aplikacje składane są oczywiście w różnym czasie, co niesie ze sobą ryzyko, że dany kandydat nie jest już zainteresowany określonym rodzajem pracy lub w ogóle pracą w banku, ale takie ryzyko wpisane jest zawsze w proces rekrutacji.

Powyższe przykłady wyraźnie pokazują, że program do budowania bazy kandydatów pomaga zwiększać pozyskiwanie aplikacji. Może warto więc rozważyć jego uruchomienie w swojej firmie? Powodzenia!

Magdalena Derlukiewicz

Magdalena Derlukiewicz

Product Evangelist