Strona główna Blog Przyjazna Rekrutacja Kandydat rekrutuje przyszłego pracodawcę

Kandydat rekrutuje przyszłego pracodawcę

Kandydat rekrutuje przyszłego pracodawcę

Przyjazne i nowoczesne podejście do rekrutacji wyklucza traktowanie kandydata jako petenta. Firma musi pamiętać, że podczas rozmowy jej przedstawiciela z potencjalnym pracownikiem, także podlega ocenie – mówi Joanna Wojdan, Specjalista ds. HR z firmy Transition Technologies i opowiada, jakie firma ma sposoby na prowadzenie przyjaznej rekrutacji.

Po pierwsze: traktuj kandydata tak, jak sam chciałbyś być traktowany

– Zawsze mamy w tyle głowy, że kandydatów w czasie rekrutacji jest dwóch: kandydat na pracownika i kandydat na pracodawcę. Kandydaci też nas oceniają. Trzeba być wobec nich fair: nie chcemy, żeby podawali nam fałszywe informacje w czasie rozmów, dlatego sami jesteśmy szczerzy podczas rekrutacji. Kandydaci to nasi partnerzy – chcemy ich traktować jak klientów, a nie jak petentów: przecież każdy kandydat może zostać w przyszłości naszym pracownikiem, klientem, partnerem biznesowym – mówi Joanna Wojdan i dodaje, że rekrutacja to forma współpracy między kandydatem a firmą, dlatego aplikujący powinien czuć, że potencjalnemu pracodawcy na nim zależy.

Firma Transitions Technologies dołączyła ostatnio do Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji – jednym z działań, które zamierzają wkrótce wdrożyć, jest usystematyzowane przyjrzenie się opiniom kandydatów i nowozatrudnionych pracowników o procesie rekrutacji – np. w formie ankiety. To pozwoli lepiej wyłapywać ewentualne błędy i szybko na nie reagować.

Po drugie: zadbaj o aktualne i pełne źródło informacji

szablonNa stronie firmy znajduje się obszerna zakładka Kariera – oprócz aktualnych ofert pracy, znalazł się tam opis kultury firmy oraz szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego z mini-poradnikiem i przykładowym testem z oprogramowania Java. Dzięki temu odwiedzający stronę ma wyobrażenie o tym, co go czeka, jeśli zdecyduje się na aplikowanie do firmy.

Kolejnym kanałem informowania – najistotniejszym podczas rekrutacji – jest specjalny system informatyczny, który firma stworzyła, aby informować kandydatów o tym, w jakiej fazie procesu się znajdują. Co ważne, każdy kandydat otrzymuje tego rodzaju informację. Natomiast bardziej szczegółowa informacja zwrotna udzielana jest przede wszystkim osobom, które przeszły etap selekcji życiorysów. Firma jest otwarta na to, by odpowiadać tym kandydatom, którzy chcą wiedzieć dlaczego ich CV zostało odrzucone. Osoby, które szczególnie zapadły w pamięć rekruterów są umieszczane w bazie kandydatów i zapraszane do innych rekrutacji. – Nie raz zdarzyło się, że osoby odrzucone w jednej rekrutacji, zostały zatrudnione w kolejnej – mówi Joanna Wojdan.

Dodatkowo, aby zwiększyć komfort kandydata, firma zaimplementowała zwyczaj opisywania stanowisk i nazwisk wszystkich osób, które będą uczestniczyły w rozmowie rekrutacyjnej.

Po trzecie: współpracuj z interesariuszami

Transition Technologies zatrudnia ponad 500 osób, z czego dużą część stanowią programiści oraz inżynierowie innych specjalizacji. Aby nawiązywać relacje z przyszłymi kandydatami oraz środowiskiem branżowym, firma mocno angażuje się we współpracę z kilkoma uczelniami wyższymi (informacje o tym, na czym polega współpraca z konkretną instytucją znajdują się na stronie firmy).

Jak mówi Pani Joanna – Bardzo dużą uwagę przywiązujemy do edukacji kandydatów. Ściśle współpracujemy z ośrodkami naukowymi, które, poprzez klastry, informujemy o potrzebach rynku, a nawet prowadzimy tam zajęcia z przedmiotów ścisłych lub szkolenia z rekrutacji. Naszym zdaniem obowiązkiem każdego pracodawcy jest informacja zwrotna i współpraca z instytucjami, które kształtują rynek pracy.

Po czwarte: bądź elastyczny

Głównym celem rekrutacji jest zatrudnienie wartościowego kandydata, a nie rzucanie mu kłód pod nogi. Dlatego dział HR w Transition Technologies stara się być elastyczny w podejściu do kandydatów. Możliwe są spotkania rekrutacyjne w formie wideo rozmowy, w sytuacji, jeśli kandydat musiałby wyłożyć sporo czasu i środków na dojazd. Ustalanie terminu rozmowy zawsze odbywa się w porozumieniu z kandydatem, a przy odwołanym spotkaniu rekrutacyjnym na prośbę kandydata dawana jest druga szansa. Kandydat, który przeszedł rekrutację i otrzymał propozycję pracy, a nie może jej rozpocząć w oczekiwanym terminie, może się spodziewać, że pracodawca na niego poczeka. Natomiast w sytuacji, kiedy dana rekrutacja oparta jest o specjalistyczny test, kandydat może otrzymać od firmy odpowiednie materiały.

PS Pamiętaj, że w procesie rekrutacji Ty, jako pracodawca również podlegasz ocenie. Odwiedź stronę Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji, by dowiedzieć się więcej na temat zasad Przyjaznej Rekrutacji.