Strona główna Blog Przyjazna Rekrutacja Przyjaźni na co dzień

Przyjaźni na co dzień

Przyjaźni na co dzień

„Zawsze robimy kilka kroków do przodu tam, gdzie inni odważą się zrobić tylko jeden” – brzmi dewiza firmy Winckler Personal. I trzeba przyznać, że to podejście jest również widoczne w strategii rekrutacyjnej firmy.

To, co dla niektórych firm jest nowością i wyzwaniem, w agencji doradztwa personalnego Winckler Personal jest codziennością. Standardową procedurą jest podawanie wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy czy informowanie kandydata o wyniku procesu rekrutacyjnego. Jak mówi Zuzanna Kochanowska Konsultant ds. Rekrutacji w firmie Winckler Personal, często niepoinformowanie kandydata o wyniku rozmowy rekrutacyjnej może bowiem rzutować na opinię kandydata o firmie. – Takie zachowanie zdecydowanie gorzej zostanie odebrane przez kandydata, niż nawet negatywna dla niego informacja.

W miarę możliwości, rekruterzy firmy starają się też osobom, które nie przeszły pomyślnie procesu rekrutacji, zasugerować, w jaki sposób powinny podnieść swoje kwalifikacje. Ponadto, dodatkową korzyścią, którą oferuje Winckler Personal jest możliwość dofinansowania kosztów dojazdów na rozmowę kwalifikacyjną lub przeprowadzenia jej w formie wideokonferencji.

Dbałość o potrzeby kandydata nie kończy się jednak wraz ze złożeniem mu propozycji pracy.

– Jesteśmy z nim w stałym kontakcie, na bieżąco informujemy go, kiedy zostanie przygotowana umowa albo kiedy będzie mógł uczestniczyć w wewnętrznych szkoleniach. Chcemy by miał poczucie pewności, że firma się nie rozmyśliła i wyraża chęć rozpoczęcia współpracy z nim.

Wszystkie działania związane z przyjazną rekrutacją są głęboko zakorzenione w codziennej praktyce firmy, bo wynikają z poczucia społecznej odpowiedzialności i dlatego też, jak mówi Zuzanna Kochanowska, firma postanowiła dołączyć do Koalicji Na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji i wspierać jej działania.

PS Zadbaj o to, by Twoja firma była przyjazna kandydatom na co dzień. Odwiedź stronę Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji i dowiedz się więcej na temat standardów przyjaznej rekrutacji.