Strona główna Blog Jak to zrobić w eRecruiter Niech moc Wyszukiwarki będzie z Tobą!

Niech moc Wyszukiwarki będzie z Tobą!

wyszukiwanie kandydatów w systemie rekrutacyjnym

Ile razy zdarzało Ci się mozolnie przeszukiwać jedno CV po drugim, poszukując niezmiernie ważnej informacji? A może filtrując kandydatów zastanawiałaś/-eś się, w które pole wpisać odpowiednią frazę? Możesz już o tym zapomnieć i odetchnąć z ulgą, bo w eRecruiter pojawiła się zupełnie nowa wyszukiwarka!

Jeżeli pracowałaś/-eś w starym widoku systemu eRecruiter, to pamiętasz że pod przyciskiem „Wyszukiwanie”, zarówno na liście kandydatów w rekrutacji, jak i w zakładce „Moi Kandydaci”, znajdowało się kilkanaście najróżniejszych pól i filtrów. Cóż, kiedyś panowało przekonanie, że „im więcej, tym lepiej”. 😉 W nowym widoku systemu poszliśmy w drugą stronę. Połączyliśmy pola razem, by powstała SUPERWYSZUKIWARKA.

Wyszukiwarkę znajdziesz w dwóch miejscach: podczas pracy na liście aplikacji w konkretnej rekrutacji (w prawym górnym rogu nad pierwszym kandydatem) oraz w zakładce „Moi Kandydaci” (na środku, nad pierwszym kandydatem).

Co potrafi nasza bohaterka? Bardzo wiele 🙂 Przede wszystkim odszuka kandydatów po podstawowych danych:

  • Imię
  • Nazwisko
  • Adres mailowy
  • Numer telefonu

Jednak to tylko początek.

Siła operatorów logicznych

Największa zaleta naszej wyszukiwarki tkwi w wyszukiwaniu po słowach kluczowych. To każde wyrażenie, po którym chcesz przeszukać swoją bazę, a więc np. miasto, województwo, nazwa stanowiska, ale też każde inne słowo, jakie jest Ci w danym momencie potrzebne.

Wyszukiwarka przeszukuje po wybranym przez Ciebie słowie, słowach czy wyrażeniu pliki CV kandydatów. A co jest jej super mocą? To operatory logiczne. Czym one są? To pomocnicze określenia i znaki, które pomogą Ci rozszerzyć (lub zawęzić) zakres wyszukiwania, który Cię interesuje. Poniżej przejdziemy przez najważniejsze z operatorów wraz z przykładami. Co ważne, operatory działają zarówno w wyszukiwarce na liście aplikacji w danej rekrutacji, jak i w zakładce „Moi Kandydaci”.

Poniższa lista operatorów powinna być wystarczająca, by móc skuteczniej pracować z bazą aplikacji.

AND – wyszuka CV kandydatów, które mają w treści wymienione słowa w dowolnym miejscu i kolejności. Powiedzmy, że szukasz osób, które znają program Excel oraz posiadają prawo jazdy. Wpiszemy więc Excel AND „prawo jazdy”. Zamiast AND możesz użyć po prostu spacji, a wiec wpisać Excel „prawo jazdy”.

OR – wyszuka tych kandydatów, którzy mają w treści albo jedno, albo drugie słowo, lub obydwa z nich. Możesz użyć OR, gdy szukasz osób, które mieszkają w Warszawie lub Łodzi, wpisując Warszawa OR Łódź.

CUDZYSŁÓW – np. „działalność gospodarcza” – wskaże aplikacje, gdzie użyto to wyrażenie dokładnie w tej kolejności. Nie może być ono rozdzielone innymi słowami.

NOT – pokaże jedynie tych kandydatów, którzy nie mają w treści CV słowa po wyrażeniu NOT. Zamiast NOT możesz użyć zwykłego minusa (-).Przykład: szukamy osób, które nie mieszkają w Warszawie, bo wiemy, że na pewno nie będziemy mogli wziąć pod uwagę mieszkańców stolicy. Najczęściej w CV wpisane jest miasto obecnego zamieszkania, a wiec wpisując w wyszukiwarkę NOT „WARSZAWA” lub -„WARSZAWA” otrzymamy kandydatów, którzy nie wpisali tej frazy w CV.

Gwiazdka (*) – zastępuje dowolną liczbę znaków, np. wpisując handl* wyszukamy zarówno wszystkich handlowców, jak i osoby które ukończyły Szkołę Główną Handlową. Wpisując *nior wyszukamy zarówno wszystkich Seniorów jak i Juniorów.

Grupowanie – Nie musisz ograniczać się do pojedynczego użycia operatorów. Spróbuj je zgrupować, czyniąc swoje wyszukiwanie jeszcze bardziej precyzyjnym! Pamiętaj jednak, że operatory mają swoje priorytety (najważniejszy jest NOT, potem AND a na końcu OR). Możesz również używać nawiasów. Przykładowo, możemy poszukiwać handlowca, który mówi po angielsku lub francusku i nie pochodzi z Poznania, wpisując w okno wyszukiwania: handlowiec AND (angielski OR francuski) AND NOT Poznań. Proste!

Za pomocą operatorów logicznych mogę jeszcze szybciej przejrzeć interesujące mnie aplikacje. Wystarczy, że po użyciu filtrowania doprecyzuję jeszcze swoje wyszukiwanie interesującymi mnie kryteriami, używając operatorów. Przy tak dużej skali projektów, które prowadzimy, taka funkcja jest dodatkowym wsparciem.

Aleksandra Górecka, Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji, Grupa Pracuj sp z o.o.

 

Pamiętaj, operatory zwiększą efektywność wyszukiwarki. Jeżeli dodasz do tego jeszcze filtry, które na bieżąco aktualizują Twoje wyniki, wyszukiwanie kandydatów stanie się Twoim najbardziej ulubionym zajęciem w systemie. 🙂

Aby zawsze mieć listę pod ręką pobierz nasz e-book „Zaawansowana selekcja kandydatów po operatorach logicznych”, klikając TUTAJ.

Życzę Ci samych trafionych wyszukiwań! 🙂

Krystian Adamczyk

Krystian Adamczyk

Product Marketing Specialist