Strona główna Blog Jak to zrobić w eRecruiter Jak wdrożyć w firmie system rekomendacji pracowników z eRecruiter?

Jak wdrożyć w firmie system rekomendacji pracowników z eRecruiter?

system rekomendacji pracowników

Szukając idealnego kandydata rekruterzy mogą korzystać z różnych źródeł pozyskiwania aplikacji. Jednym z nich jest system poleceń, czyli tzw. rekomendacje. Polega on na tym, że obecni pracownicy firmy mogą rekomendować inne osoby do swojej organizacji. Program poleceń może zwiększać zaangażowanie pracowników i być dobrym sposobem na pozyskanie nowych kandydatów. Pod warunkiem jednak, że jest właściwie prowadzony. Jak wprowadzić takie źródło pozyskiwania aplikacji i zarządzania nimi w firmie, korzystając z systemu eRecruiter?

Uruchomienie programu rekomendacji i sprawne zarządzanie nim w firmie posiadającej system rekrutacyjny jest bardzo proste, wygodne i uporządkowane – tłumaczy Karolina Bieńkowska, Talent Acquisition and Employer Branding Team Leader. – Odkąd zaczęliśmy zbierać rekomendacje za pomocą systemu eRecruiter, program poleceń rozwinął się i cieszy się coraz większym zaufaniem w naszej organizacji. Cały czas pracujemy nad udoskonaleniem programu rekomendacji na podstawie uwag naszych pracowników.

Jak Grupa Pracuj wdrożyła swój system rekomendacji?

Grupa Pracuj prowadzi program rekomendacji pracowniczych wykorzystując do tego system eRecruiter od listopada. Wcześniej aplikacje polecane przez pracowników trafiały na mail rekrutera. Nie były uporządkowane, czasami ciężko było je odszukać wśród innych maili, co opóźniało czas reakcji. Odkąd dział rekrutacji zaczął wykorzystywać do programu poleceń system eRecruiter, praca stała się łatwiejsza.

Wszystkie rekomendacje obecnie znajdują się w jednym miejscu – podkreśla Karolina Bieńkowska. – Zaraz po zalogowaniu do systemu widać, czy pojawiły się nowe rekomendacje, więc nic nie umyka naszej uwadze. Co ważne, system usprawnił także naszą komunikację z polecającymi pracownikami, którzy są na bieżąco informowani, co dzieje się z ich rekomendacją. To motywuje ich do kolejnych poleceń i cieszy, że mają realny wpływ na budowę organizacji.

System rekomendacji pracowników w Twojej organizacji

Najprostszym sposobem wprowadzenia systemu rekomendacji w firmie jest skorzystanie z Modułu Poleceń Pracowniczych w eRecruiter. Aby go włączyć, skontaktuj się ze swoim Opiekunem po stronie eRecruiter. Moduł Poleceń Pracowniczych umożliwia stworzenie spersonalizowanej strony poleceń, na której możesz publikować ogłoszenia. A pracownicy – jednym kliknięciem – mogą generować linki i przekazywać je potencjalnym kandydatom. Śledzenie i raportowanie efektów programu poleceń jest niezwykle proste – informacje o kandydacie oraz dane polecającego pracownika znajdziesz bezpośrednio w systemie. Pracownik zaś na bieżąco otrzymuje automatyczne wiadomości o statusie jego polecenia.

Moduł Poleceń Pracowniczych od eRecruiter umożliwia wpisanie bonusu przysługującego za skuteczne polecenie. Opiekuje także kwestie bezpieczeństwa danych osobowych i regulaminu programu.

widok strony poleceń pracowniczych stworzonej w eRecruiter

Gdy masz już przygotowaną stronę poleceń pracowniczych, link do niej możesz umieścić w intranecie, na wewnętrznej stronie organizacji lub w innym miejscu, w którym pracownicy w wygodny sposób będą wypełniać zgłoszenia.

Każdy w organizacji wie, gdzie znajduje się strona poleceń pracowniczych i ma do niej łatwy dostęp w każdym momencie – wyjaśnia Karolina Bieńkowska. – By nasze wysiłki nie szły na marne, warto sprawiać, aby program był widoczny i promować go wśród pracowników.

Zwiększ prawdopodobieństwo, że znajdziesz tego, kogo szukasz

By zwiększyć zaangażowanie pracowników w program rekomendacyjny, Grupa Pracuj przygotowała wewnętrzną akcję promocyjną – „Tajny Agent Rekrutacji”.

Zaczęliśmy od zaintrygowania pracowników poprzez drobne działania w przestrzeni biurowej – opowiada Karolina Bieńkowska – a następnie przenieśliśmy komunikację do intranetu. Tam pojawiają się wywiady z naszymi Agentami oraz osobami zarekomendowanymi, które otrzymały pracę w naszej firmie. Pracownicy widzą sens poleceń i chętniej się w nie angażują.

Karolina Bieńkowska tłumaczy, że dzięki pracy z eRecruiter bardzo łatwo sprawdzić, czy akcja promocyjna programu działa. Wystarczy wygenerować raport w systemie, który porównuje napływ aplikacji przed wdrożeniem promocji i przed. W przypadku „Tajny Agent Rekrutacji” dział HR wie, że było warto, bo statystyki mówią same za siebie.

Dlaczego rekomendacje w eRecruiter są łatwe i przyjemne?

Korzystając z systemu eRecruiter wszystkie nadesłane rekomendacje masz w jednym miejscu, dzięki czemu łatwo je odnajdziesz. W szybki sposób zweryfikujesz zgłoszenia i będziesz na bieżąco z ich statusem.

Dzięki eRecruiter w bezpieczny sposób przekierujesz także dane kandydata do odpowiedniej osoby w organizacji. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy dany kandydata spełni oczekiwania menedżerów rekrutujących działów, wyślij im Interaktywne Karty Kandydatów, by szybko dokonali swojej oceny.

W chwilę wygenerujesz raport z prowadzonych rekomendacji, gdy tylko będziesz tego potrzebować. eRecruiter pokaże Ci między innymi, kiedy dokładnie kandydat został zarekomendowany i na jakie stanowisko, kto go polecił i jaki przysługuje bonus za polecenie.

Podsumowując, dzięki prowadzeniu rekomendacji  w systemie eRecruiter przepływ informacji na temat zarekomendowanych kandydatów jest bardziej przejrzysty. Wszystkie dane są przechowywane w bezpieczny sposób. Ty w prosty sposób publikujesz ogłoszenia na stronie poleceń i monitorujesz liczbę nadesłanych rekomendacji. Dzięki temu wzrastają Twoja szanse na to, że będziesz w stanie szybciej zatrudniać najlepszych kandydatów.

Krystian Adamczyk

Krystian Adamczyk

Product Marketing Specialist