Strona główna Blog Selekcja kandydatów Dlaczego w proces rekrutacji warto wdrożyć system ATS?

Dlaczego w proces rekrutacji warto wdrożyć system ATS?

system ATS w rekrutacji

Kiedyś drogą do wyłonienia najlepszych kandydatów podczas rekrutacji było pozyskiwanie jak największej liczby CV. Zwiększało to szansę, że wśród nadsyłających uda się znaleźć ideał. Jak jednak zauważa Claire Schooley, główny analityk międzynarodowej firmy badawczej i doradczej Forrester Research, w swoim raporcie ”Embrace The Talent Acquisition Phenomenon”:

Obecnie firmy i instytucje nie są zainteresowane tym, by po prostu dostawać jak najwięcej aplikacji. Zależy im raczej na sprawnym wyselekcjonowaniu krótkiej listy kandydatów o najlepszych kwalifikacjach[i].

W obliczu tych założeń, powstaje pytanie jakie narzędzia rekrutacji wykorzystać aby proces rekrutacji i selekcji pracowników był skuteczny i efektywny?

Szukamy kandydata zgodnego z DNA firmy

Każda firma ma swoje DNA. Firmy definiują, co rozumieją pod tym pojęciem, ustalają, jakie wartości je charakteryzują i szukają pracowników, którzy najbardziej będą do nich pasować.  Pomocne w tym celu okażą się nowoczesne systemy rekrutacji, które umożliwiają dotarcie do najwłaściwszych adresatów z chirurgiczną precyzją.

ATS to skrót od angielskiej nazwy Applicant Tracking System. Tak określa się system elektronicznego wspomagania rekrutacji, który miewa różne funkcjonalności, ale ich główne zadanie polega zawsze na tym samym – w prosty i logiczny sposób uporządkować proces zarządzania rekrutacjami i bazą kandydatów w firmie. Do takich systemów należy eRecruiter, jedno z najpopularniejszych (obok globalnych rozwiązań, takich jak m.in. TALEO, Talentlink czy Kenexa) narzędzi technologicznych tego typu w Polsce.

System ATS w praktyce. Twarde dane[ii]:

  • 87% firm rekrutacyjnych w USA uważa, że system ATS ma istotny wkład w ich biznesowy sukces
  • 62% określa zastosowanie systemu ATS jako bardzo istotny

Wkład technologicznych narzędzi w proces rekrutacyjny jest nieoceniony.  Pomagają zarówno w tym, by ogłoszenie rekrutacyjne docierały do najatrakcyjniejszych adresatów, jak i w obsłudze całego procesu doboru kandydatów. – Załóżmy, że masz 300 aplikacji nadesłanych na swoje ogłoszenie. Znajdź 10 najlepszych kandydatów. Czas: 10 sekund – mówi Mateusz Hublewski, Product Manager w eRecruitment Solutions. Jedną z głównych zalet systemu ATS jest możliwość samodzielnego układania pytań selekcyjnych do kandydatów, a następnie filtrowania przysłanych aplikacji przez kryterium odpowiedzi, jakich udzielili. Jeszcze niedawno posiadanie systemu do prowadzenia rekrutacji traktowane było jako luksus. Dziś staje się koniecznością w procesie skutecznej rekrutacji.

System elektronicznego wspomagania rekrutacji – 4 praktyczne powody, dla których warto wdrożyć system ATS w proces rekrutacji w firmie:

  1. Dzięki narzędziom do zarządzania procesem rekrutacji każde CV ląduje w jednej, spójnej bazie kandydatów. Życiorysy są posegregowane, można je sprawnie przeszukiwać według przyjętych kryteriów. Umożliwiając proste zarządzanie aplikacjami.
  2. System ATS to koniec przedzierania się przez mnogość stylów w jakich kandydaci piszą swoje dossier i przez różnorodność szablonów, którymi się posługują. System wprowadza standardowe, jednolite formularze rekrutacyjne.
  3. Program do rekrutacji pozwala skutecznie mierzyć efektywność poszczególnych źródeł aplikacji, czy portali z ofertami pracy, serwisów społecznościowych, biur karier bądź firmowej strony internetowej. Mimo to, że formularze będą zunifikowane system rozpozna skąd wpłynęła taka aplikacja.
  4. Rekrutacja przez system pozwala na odciążenie skrzynek e-mail w firmie. System do zarządzania aplikacjami to koniec blokowania poczty elektronicznej życiorysami przesłanymi tradycyjnie, na skrzynkę e-mail.

 

[i] WYPOWIEDŹ CLAIRE SCHOOLEY, OPUBLIKOWANA W RAPORCIE “EMBRACE THE TALENT ACQUISITION PHENOMENON” Z 2 SIERPNIA 2013; FORRESTER RESEARCH, zamieszczonym na stronie internetowej www.forrester.com

[ii] DANE OPUBLIKOWANE W RAPORCIE FIRMY BULLHORN “TWO STEPS FORWARD ONE STEP BACK,

NORTH AMERICAN STAFFING AND RECRUITING TRENDS REPORT, 2013”, dostępnym na www.bullhorn.com

Katarzyna Trzaska

Katarzyna Trzaska

Brand & Buzz Specialist, eRecruiter