Strona główna Blog Selekcja kandydatów Dlaczego w proces rekrutacji warto wdrożyć system ATS?

Dlaczego w proces rekrutacji warto wdrożyć system ATS?

system ATS w rekrutacji, ATS HR, narzędzia ATS

Kiedyś drogą do wyłonienia najlepszych kandydatów podczas rekrutacji było pozyskiwanie jak największej liczby CV. Zwiększało to szansę, że wśród nadsyłających uda się znaleźć ideał. Jak jednak zauważa Claire Schooley, główny analityk międzynarodowej firmy badawczej i doradczej Forrester Research, w swoim raporcie ”Embrace The Talent Acquisition Phenomenon”:

Obecnie firmy i instytucje nie są zainteresowane tym, by po prostu dostawać jak najwięcej aplikacji. Zależy im raczej na sprawnym wyselekcjonowaniu krótkiej listy kandydatów o najlepszych kwalifikacjach[i].

W obliczu tych założeń, powstaje pytanie, jakie narzędzia rekrutacji wykorzystać, aby proces rekrutacji i selekcji pracowników był skuteczny i efektywny? Czy system ATS pomoże osiągnąć zamierzone cele rekrutacyjne?

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest ATS?
  • Jak w praktyce rekruterzy oceniają wsparcie systemu rekrutacyjnego w codziennej pracy?
  • Jakie są powody, dla których warto wdrożyć narzędzie do rekrutacji w swojej firmie?

Szukamy kandydata zgodnego z DNA firmy

Każda firma ma swoje DNA. Firmy definiują, co rozumieją pod tym pojęciem, ustalają, jakie wartości je charakteryzują i szukają pracowników, którzy najbardziej będą do nich pasować. Pomocne w tych dążeniach są nowoczesne systemy rekrutacji, które umożliwiają precyzyjne dotarcie do najwłaściwszych kandydatów.

Co to jest ATS?

ATS to skrót od angielskiej nazwy Applicant Tracking System. Tak określa się system elektronicznego wspomagania rekrutacji, który może mieć wiele różnych funkcjonalności, ale ich głównym zadaniem jest to samo – porządkowanie w prosty i logiczny sposób procesu zarządzania rekrutacjami i bazą kandydatów w firmie. Do takich systemów HR należy eRecruiter, jedno z najpopularniejszych (obok globalnych rozwiązań) narzędzi technologicznych tego typu w Polsce.

System ATS w praktyce. Twarde dane.

Z danych pochodzących z raportu „Efektywność rekrutacji” wynika, że:

  • 90% badanych rekruterów korzysta z systemów typu ATS, w celu poprawienia efektywności prowadzonych procesów rekrutacyjnych.
  • Co więcej, 84% ankietowanych zadeklarowało, że utrata dostępu do programu ATS byłaby dla nich dotkliwą stratą.

Wkład technologicznych narzędzi w proces rekrutacyjny jest nieoceniony. Pomagają zarówno w tym, by ogłoszenie rekrutacyjne docierały do najatrakcyjniejszych adresatów, jak i w obsłudze całego procesu doboru kandydatów.

Załóżmy, że w odpowiedzi na opublikowane ogłoszenie rekruter otrzymuje 300 aplikacji. W systemie ATS szybko wyłoni 10 najlepszych kandydatów, których zaprosi na spotkanie. Czas poświęcony na to zadanie to 20 sekund mówi Jakub Kiszkowski, Product Manager w eRecruiter.

Jedną z głównych zalet systemu ATS jest możliwość samodzielnego układania pytań selekcyjnych do kandydatów, a następnie filtrowania przysłanych aplikacji przez kryterium odpowiedzi, jakich udzielili. Jeszcze niedawno posiadanie systemu do prowadzenia rekrutacji traktowane było jako luksus. Dziś to niezbędne narzędzie w procesie skutecznej rekrutacji.

System elektronicznego wspomagania rekrutacji – 4 praktyczne powody, dla których warto wdrożyć system ATS w proces rekrutacji w firmie:

  1. Dzięki narzędziom do zarządzania procesem rekrutacji każde CV ląduje w jednej, spójnej bazie kandydatów. Życiorysy są posegregowane, można je sprawnie przeszukiwać według przyjętych kryteriów. Umożliwiając proste zarządzanie aplikacjami.
  2. System ATS to koniec przedzierania się przez mnogość stylów, w jakich kandydaci piszą swoje dossier i przez różnorodność szablonów, którymi się posługują. System wprowadza standardowe, jednolite formularze rekrutacyjne.
  3. Program do rekrutacji pozwala skutecznie mierzyć efektywność poszczególnych źródeł aplikacji, czy portali z ofertami pracy, serwisów społecznościowych, biur karier bądź firmowej strony internetowej. Mimo to, że formularze będą zunifikowane system rozpozna skąd wpłynęła taka aplikacja.
  4. Rekrutacja przez system pozwala na odciążenie skrzynek e-mail w firmie. System do zarządzania aplikacjami to koniec blokowania poczty elektronicznej życiorysami przesłanymi tradycyjnie, na skrzynkę e-mail.

 

[i] WYPOWIEDŹ CLAIRE SCHOOLEY, OPUBLIKOWANA W RAPORCIE “EMBRACE THE TALENT ACQUISITION PHENOMENON” Z 2 SIERPNIA 2013; FORRESTER RESEARCH, zamieszczonym na stronie internetowej www.forrester.com

Katarzyna Trzaska

Katarzyna Trzaska

Marketing Team Leader, eRecruiter