Strona główna Blog Jak to zrobić w eRecruiter Chcesz wysyłać SMS do kandydatów? Zrobisz to z nową funkcją eRecruiter

Chcesz wysyłać SMS do kandydatów? Zrobisz to z nową funkcją eRecruiter

SMS do kandydatów

Zdarzyło Ci się wysyłać wiadomości SMS do kandydatów na potrzeby procesu rekrutacji? Według przeprowadzonej przez nas ankiety wśród przedstawicieli działów HR wynika, że aż 51% z nich wysyła SMS-y do kandydatów, z czego większość w ten sposób potwierdza spotkania. Rekruterzy uznają SMS za skuteczną, ale czasochłonną formę komunikacji z kandydatami. Od czego jesteśmy my, jak nie od tego, by to usprawnić? Przedstawiamy naszą nową funkcję – Spotkania z notyfikacją SMS w systemie eRecruiter.

Nowa funkcja eRecruiter umożliwia automatyczną wysyłkę SMS do kandydatów z informacją o umówionym spotkaniu bezpośrednio z systemu. Usługa nazywa się Spotkania z notyfikacją SMS i obejmuje wysyłkę SMS z potwierdzeniem spotkania oraz SMS, automatyczne  przypomnienie o spotkaniu oraz możliwość odwołania spotkania.

Rekruterzy chcą wysyłać SMS do kandydatów

SMS to jeden z najpopularniejszych sposobów kontaktu. Nic dziwnego, że na dobre wkracza także do rekrutacji. Rekruterzy chcą mieć pewność, że kandydat ma wszelkie niezbędne informacje dotyczące spotkania, takie jak nazwisko osoby rekrutującej, datę i godzinę rozmowy czy adres, zawsze pod ręką. Dlatego wysyłają wiadomości tekstowe SMS do zapraszanych na spotkania kwalifikacyjne osób.

Wysyłając SMS z systemu eRecruiter, rekruterzy mają pewność, że kandydat otrzymał wyżej wymienione informacje, ma je przy sobie i zwiększają szanse na to, że aplikujący dotrze we wskazanym terminie na rozmowę. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda przykładowa wiadomość SMS do kandydata z zaproszeniem na spotkanie oraz z przypomnieniem o spotkaniu.

SMS do kandaydatow

Kandydaci, których rekrutujemy często sami proszą nas o potwierdzenie spotkania poprzez SMS. Chcą mieć pod ręką adres i dane rekrutera. Niestety do tej pory była ze względu na ograniczenia techniczne wysyłka takich wiadomości niemożliwa. Dzięki uruchomieniu automatycznej wysyłki SMS z systemu eRecruiter możemy wyjść naprzeciw potrzebom kandydatów a jednocześnie sami mamy poczucie większej kontroli nad procesem umawiania spotkań – mówi Natalia Gruszczyńska, Młodszy specjalista ds. kadr i płac w ETO MAGNETIC Sp. z o.o.

Minusy wysyłki SMS bez użycia systemu?

Przedstawiciele działów HR widzą jednak ciemne strony ręcznej wysyłki SMS do kandydatów. Wpisywanie treści wiadomości jest żmudnym procesem, w którym łatwo o pomyłkę (literówki i płatająca figle autokorekta). Do tego brak możliwości wklejenia profesjonalnej stopki, jak w wiadomości e-mail, powoduje, że komunikacja staje się za mało formalna. W efekcie wysyłka SMS do kandydatów prowadzona bez użycia systemu staje się zbyt czasochłonna a nawet uciążliwa.

W eRecruiter nasze funkcje budujemy w porozumieniu z przedstawicielami działów HR, by maksymalnie dostosować je do ich potrzeb. Z funkcją spotkania z notyfikacją SMS nie było inaczej. W pełni rozwiązuje ona wszystkie wymienione wyżej obawy rekruterów.

Jak wygląda wysyłka SMS z systemu eRecruiter?


Treść wiadomości SMS wysyłanej z eRecruiter jest uzupełniana automatycznie w zależności od tego, na kiedy zostało umówione spotkanie. Dzięki temu każdy kandydat otrzyma właściwą sobie wiadomość. W wiadomości znajdą się dane kontaktowe do rekrutera, co wzmocni biznesowy wydźwięk wiadomości. Dodatkowo nie musisz martwić się o przepisywanie numerów kandydatów – system zaciąga je automatycznie z CV aplikujących osób, do których zlecasz wysyłkę SMS. Takie rozwiązanie to absolutna oszczędność czasu pracy rekrutera a także pozytywny wpływ na doświadczania kandydatów.

Z telefonu komórkowego korzystam w pracy każdego dnia. W związku z charakterem naszej pracy, która opiera się głównie na rozmowie i tworzeniu oraz utrzymywaniu relacji z kandydatami, nie wyobrażam sobie braku możliwości wysyłania wiadomości SMS – podkreśla Jakub Stępień, Recruitment Specialist w Teleperformance Germany. – Ilość połączeń wychodzących jakie codziennie wykonuję koresponduje z dostępnością osób do których dzwonię – nie zawsze jesteśmy w stanie odebrać telefon, dlatego wtedy zawsze piszę krótką wiadomość tekstową. Podobnie jest na etapie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną, kiedy chcę przesłać np. szczegóły dotyczące dojazdu do firmy, a także dzień przed, gdy przypominam komuś o spotkaniu. Przeczytanie wiadomości zajmuje chwilę, są one szybsze, wzmacniają wielozadaniowość i ułatwiają mi pracę. Dodanie ich do systemu eRecruiter jest krokiem we właściwym kierunku. Moim zdaniem obecna funkcjonalność to tylko czubek góry lodowej na morzu potrzeb rekrutacji i trzymam kciuki za jej rozwój!

Automatyczne przypomnienie i proste odwołanie spotkania

Na 24 godziny przed spotkaniem kandydat otrzymuje automatyczne przypomnienie. Jeżeli musi odwołać waszą rozmowę, wystarczy że napisze „nie„, a Ty od razu otrzymasz taką informację na maila i w systemie eRecruiter! Dzięki temu możesz zaplanować czas, który przeznaczyłbyś na oczekiwanie na kandydata, na inne ważne obowiązki!

Dzięki nowej funkcji systemu eRecruiter, Spotkania w notyfikacją SMS, wysyłka SMS do kandydatów jest prosta i zajmuje tylko chwilę. Jeżeli w Twojej firmie przeprowadza się dziesiątki spotkań z kandydatami miesięcznie, o których chciałbyś informować kandydatów przez wysyłkę im spersonalizowanych SMS, a nie wyobrażasz sobie konieczności przepisywania ich numerów telefonów oraz kopiowania treści wiadomości ze szczegółami spotkania – wypróbuj naszą funkcję. Jeśli korzystasz z systemu eRecruiter, ale jeszcze nie widzisz tej funkcjonalności skontaktuj się ze swoim opiekunem. Natomiast jeśli jeszcze nie rekrutowałeś z eRecruiter i chciałbyś przetestować spotkania z notyfikacją SMS napisz do nas.

Magdalena Derlukiewicz

Magdalena Derlukiewicz

Product Evangelist