Strona główna Blog Nowości w eRecruiter Aplikowanie bez CV w systemie eRecruiter – to możliwe!

Aplikowanie bez CV w systemie eRecruiter – to możliwe!

Pozyskiwanie kandydatów do pracy zajmuje rekruterom coraz więcej czasu. W dobie najniższego od lat bezrobocia i coraz większego zapotrzebowania na pracowników, w szczególności tych niższego szczebla, wszystkie chwyty stają się dozwolone. Siłą rzeczy tradycyjne zasady rekrutowania przestają być wystarczające.

A gdyby tak postawić rekrutację na głowie i pozbyć się jej rdzenia – CV?

Wymagać albo nie wymagać CV – o to jest pytanie!

Osoby wykonujące pracę fizyczną, czyli tzw. „blue collar” stali się bardzo poszukiwaną grupą kandydatów (rekruterzy z firm produkcyjnych, czy sieci handlowych energicznie przytakują teraz głową). Co zrobić, by chętniej aplikowali na nasze oferty pracy? Skrócić proces aplikacji. A co zajmuje najwięcej czasu każdemu, kto poszukuje pracy? CV.

Aplikowanie bez CV jest najatrakcyjniejsze dla osób z małym doświadczeniem lub pracowników najniższego szczebla. To osoby, dla których konieczność posiadania CV może być barierą przed wysłaniem aplikacji. Z badań wynika, że kandydaci chętnie wypełnią zdefiniowany przez pracodawcę krótki formularz, który zastąpi CV. Nie mieliby problemu z wpisaniem swojego doświadczenia, kwalifikacji czy oczekiwanych zarobków. – Joanna Malinowska, Specjalista ds. Badań UX, Grupa Pracuj

Część pracowników fizycznych w ogóle nie ma CV i utworzenie takiego dokumentu jest dla nich uciążliwe i kłopotliwe. To samo dotyczy aktualizacji dokumentu – nie jest ona dokonywana na bieżąco, więc już sam fakt, że CV należy poprawić, może spowodować, że kandydat zrezygnuje z aplikowania. A jak to wygląda z perspektywy rekrutera?

Czy zawsze potrzebujesz CV kandydatów? Czy nie lepiej byłoby mieć ich dane kontaktowe i odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania: doświadczenie, kwalifikacje, umiejętności, dyspozycyjność? Myślę, że w wielu przypadkach Twoja odpowiedź będzie twierdząca. I tu z pomocą przychodzi system eRecruiter.

Aplikowanie bez CV – jak to zrobić?

To Ty decydujesz o tym, jak będzie wyglądał formularz aplikacyjny podpięty pod ogłoszenie. Nie musi więc być szablonowym formularzem z pytaniami kontaktowymi i plikiem CV. Jedynym pytaniem systemowym, które zawsze musi się pojawić jest to o dane podstawowe. Cała reszta zależy od Ciebie! Oznacza to, że możesz po prostu usunąć pytanie o CV z formularza. W takim wypadku warto jednak dodać pytania weryfikujące, na które łatwo będzie odpowiedzieć aplikującemu: jedno, lub wielokrotnego wyboru. Maksymalnie skróci to czas oraz stopień skomplikowania procesu aplikowania.

Pamiętaj również, że masz jeszcze jedną opcję: możesz oznaczyć pytanie o CV jako nieobowiązkowe. Kandydaci będą mogli wybrać, czy chcą dodać dokument, czy nie, a do zaaplikowania i tak dojdzie.

Najważniejsze jest to, że aplikacja kandydata, który nie zawarł CV praktycznie niczym nie różni się od „tradycyjnej” aplikacji. Oczywiście nie zobaczysz dokumentu, ale wszystkie opcje, które udostępnia system eRecruiter, są dostępne. Dzięki odpowiedziom na pytania dodatkowe możesz dokonać filtrowania aplikacji, ocenić je i nadać odpowiedni etap, czy wysłać Interaktywną Kartę Managera do kierowników. Podgląd numeru telefonu na liście pomoże Ci w szybkim kontakcie w kandydatem, a po rozmowie dodasz ważną notatkę.

Aplikowanie bez CV na pracuj.pl

Tematyce aplikowania bez CV przyjrzał się ostatnio portal pracuj.pl. W związku z tym wprowadził do swoich ogłoszeń nowość – informację o tym, że pracodawca nie wymaga CV przy aplikowaniu. Przy ofercie wyświetla się dodatkowa belka. Drugą zmianą jest dodanie numeru telefonu do rekrutera. Nowości mają zachęcić do szybszego i łatwiejszego aplikowania dla kandydatów, którzy nie mają CV.

Zmiany te dostępne są również przy samodzielnej publikacji na pracuj.pl poprzez system eRecruiter. Jeżeli publikujesz ogłoszenia samodzielnie, zobaczysz nową sekcję na wpisanie numeru telefonu (jest to opcja nieobowiązkowa). W przypadku gdy w formularzu zaznaczysz pytanie o plik CV jako nieobowiązkowe, lub nie dodasz go w ogóle, przy Twoim ogłoszeniu pojawi się informacja o braku wymagania CV.

Jeżeli poszukujesz kandydatów na stanowiska produkcyjne, lub tym podobne, pamiętaj, że możesz wykorzystać funkcjonalność aplikowania bez CV. Spróbuj i sprawdź, czy opcja ta pomoże Ci pozyskać więcej aplikacji.

Krystian Adamczyk

Krystian Adamczyk

Product Marketing Specialist