Strona główna Blog Porady HR eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia! #2

eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia! #2

Trzymamy się styczniowego postanowienia i przychodzimy do Was z kolejną porcją raportów wartych nieprzeoczenia 😊 Aktualna sytuacja zmusza nas do pozostawania w domu, a jak wiadomo nie od dziś – sprzyja to m.in. czytaniu! Dlatego już dziś zapraszamy do sprawdzenia co na polskim i światowym rynku pracy piszczy.

Miłego czytania!Rynek Pracy Specjalistów 2019. Finał mocnej dekady.

Raport: Pracuj.pl

556 548 – tyle ofert pracy pojawiło się na Pracuj.pl w ciągu ostatniego roku. To wzrost aż o 132% w ciągu ostatniej dekady! Wynik jest naprawdę imponujący. Kogo najczęściej poszukiwali pracodawcy? Najbardziej pożądani okazali się: handlowcy, specjaliści ds. obsługi klienta, a także eksperci IT i finansów.

Najlepszy koniec roku od trzech dekad

Raport: MPIPS

Czym jeszcze zaskoczył nas przełomowy 2019? Według resortu w pracy stopa bezrobocia pod koniec 2019 roku wyniosła 5,2%. Co to oznacza? Zanotowaliśmy najlepszy wynik od aż trzech dekad! Z końcem roku w rejestrach znajdowało się mniej niż 900 tys. bezrobotnych.

5 rekrutacyjnych wyzwań firm w 2020 roku. Analiza i dane eRecruiter.

Raport: eRecruiter

To, że rok 2020 będzie dużym wyzwaniem możemy stwierdzić już teraz, mimo że dopiero jego pierwszy kwartał dobiega końca. Z czym przyjdzie mierzyć się rekruterom? @eRecruiter zidentyfikował 5 głównych obszarów, które będą wymagały wyjątkowego zaopiekowania w nadchodzących miesiącach.

Pracownicy mniej optymistycznie o przyszłej sytuacji gospodarczej w kraju

Raport: Randstad

Jak kreuje się wizja najbliższej przyszłości w oczach pracowników? Według 38. Edycji raportu „Monitor Rynku Pracy” przygotowanej przez Instytut Badawczy Randstad, Polacy z dużą dozą niepewności patrzą na to co może przynieść 2020 rok. Połowa z nich obawia się pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju, co według nich znacząco wpłynie na sytuację finansową panującą w firmach, a co się z tym wiąże – może spowodować problemy z utrzymaniem obecnej pracy.

Rynek pracownika czy dobrego pracodawcy?

Raport: Antal

Już od dłuższego czasu można spotkać się z krążącym powszechnie stwierdzeniem, że w niektórych branżach mamy do czynienia z „rynkiem pracownika”. Może nie chodzi jednak o pracownika samego w sobie, a o poszukiwania dobrego pracodawcy? Jak wynika z raportu Antal „Aktywność specjalistów i menadżerów na rynku pracy”, nie wystarczy przysłowiowio „upolować” kandydata, trzeba jeszcze wiedzieć jak go zatrzymać. Coraz więcej pracowników decyduje się na dobrowolne odejście z firmy, dlatego tak ważne jest dbanie o doświadczenia zatrudnionych nie tylko na etapie rekrutacji, ale również po jej zakończeniu.

Czemu branża HR powinna się szczególnie przyglądać w 2020 roku?

Raport: Gartner

Czy role menedżerów będą się zmieniać? Jak średnia wieku pracowników wpływa na podejmowanie kluczowych decyzji? Jak wykorzystać dostępne technologie i przekuć je w sukces? Nowe rozwiązania, sztuczna inteligencja i automatyzacja dużej części procesów wewnątrz firm. To tylko niektóre z obszarów, na które już dziś szczególną uwagę powinna zwracać uwagę branża HR.

Praktyczne podejście do przyszłości pracy

Raport: McKinsey

Już dziś jest dobry moment na zadanie sobie pytania: „jaką historię opowiemy o mojej organizacji za następne 10 lat?”. Będziemy świętować czy szukać winnych? Wkroczyliśmy w epokę cyfrową – to fakt. Jednak przystosowanie się do niej, to zupełnie inna historia. Jest to wyzwanie nie tylko pracodawców, pracownicy również muszą podejść z otwartym umysłem do nowych możliwości.

Wyczekujcie kolejnej dawki informacji z rynku pracy. Niedługo wrócimy!

Monika Różycka

Monika Różycka

Marketing Specialist w eRecruiter