Strona główna Blog ATS Thinking outside the box, czyli o niestandardowych zastosowaniach ATS-ów

Thinking outside the box, czyli o niestandardowych zastosowaniach ATS-ów

zastosowanie ATS-ów

ATS-y kojarzone są głównie jako narzędzia wspierające rekrutera w selekcji kandydatów. Chcielibyśmy jednak zachęcić Was do nieco szerszego spojrzenia na systemy rekrutacyjne. Jeśli wychylimy się poza standardowe ramy, okaże się, że wachlarz możliwości zastosowania ATS-ów jest bardzo szeroki.

Ogłoszenie – selekcja – zatrudnienie. A co dalej?

Wspierani przez ATS zatrudniliśmy świetnego kandydata. Ale przecież na tym nie musi kończyć się rola systemu rekrutacyjnego. Coraz częściej mówi się dziś o tym, jak ważną rolę pełni tzw. Candidate Experience. Dlatego też dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie badania nt. zadowolenia z przebiegu procesu rekrutacyjnego oraz ankiety wśród nowozatrudnionych osób. I tutaj z pomocą przychodzi ATS. Tworząc formularz nie zapytamy tym razem o doświadczenie i znajomość języków obcych, kluczowe będą pytania, które pozwolą nam poznać opinię osób, które wzięły udział w procesie rekrutacyjnym, na temat jego przebiegu.

Na podobnej zasadzie, również za pomocą ATS-u, możemy skonstruować exit interview. Konstruujemy odpowiedni formularz z pytaniami o ocenę stanowiska pracy, o opinię na temat współpracy z przełożonymi, czy też o czynniki, które wpłynęły na decyzję o zmianie pracy. Co ważne – przy takim badaniu pamiętajmy, żeby ankieta była anonimowa, gdyż wielu pracowników woli udzielać takich informacji incognito.

Formularz z pytaniami sporządzony w systemie rekrutacyjnym świetnie sprawdzi się również jako narzędzie do oceny programu stażowego. W łatwy sposób w jednym miejscu będziemy mogli gromadzić opinie kolejnych stażystów i na tej podstawie dokonywać ewaluacji projektów.

Pozytywny wpływ na motywację załogi, czyli o rekrutacjach wewnętrznych.

Jeśli Twoja firma często stosuje system rekrutacji wewnętrznych, zachęcamy do wsparcia się w tych procesach ATS-ami. Publikacja ogłoszenia w Intranecie, wpis na firmowym blogu z informacją o wakacie i linkiem do formularza aplikacyjnego czy choćby mailing wewnątrz organizacji – wykorzystując dowolne media dotrzesz w łatwy sposób do koleżanek i kolegów z firmy, a pozyskane aplikacje trafią do odpowiednich folderów w systemie rekrutacyjnym.

Znaczenie referencji w rekrutacji.

ATS może przyjść z odsieczą również przy okazji rekrutacji przez rekomendacje. Oprócz standardowych pytań do kandydata, w formularzu wystarczy dodać również pytanie o osobę rekomendującą. Link do takiego formularza aplikacyjnego wysyłamy do osoby zainteresowanej i w ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy ktoś przynosi nam na biurko wydrukowane CV znajomego.

Co jeszcze poza rekrutacją?

Do czego jeszcze można wykorzystać ATS-y wewnątrz organizacji? Jeśli Twój dział HR organizuje szkolenia wewnętrzne, to czemu nie wykorzystać systemu do prowadzenia zapisów? Stwórz odpowiedni formularz z uwzględnieniem proponowanych terminów lub opisem tematyki szkolenia i wyślij go do pracowników. Z powodzeniem możesz też użyć ATS-u do zapisów na warsztaty skierowane do klienta zewnętrznego – wystarczy tylko umieścić link do formularza na firmowej stronie www. Natomiast po szkoleniu nieocenioną pomocą będzie ankieta skierowana do uczestników. Dzięki formularzowi stworzonemu w ATS-ie poznasz na przykład opinie uczestników na temat prowadzącego, dowiesz się, czy zastosowane metody szkolenia podobały się uczestnikom oraz sprawdzisz, czy ich zdaniem żadna ważna kwestia nie została pominięta podczas szkolenia.

Nie samą pracą człowiek żyje…

Lato kazało na siebie długo czekać, ale wreszcie jest… Czas więc może na letni integracyjny wyjazd? Gdzie się wybrać? Jaki motyw przewodni wybrać? Rytmy włoskie, hawajska luau, a może impreza w klimacie Jamesa Bonda? Zrób ankietę za pomocą ATS-u – w formularzu zadaj odpowiednie pytania, roześlij e-mail z linkiem do formularza do wszystkich w Twojej firmie, wygeneruj raport i… pakuj walizkę! Przecież już wiesz, strój w jakim stylu będzie Ci potrzebny.

out of box2

Magdalena Łuczyńska
Młodszy Konsultant ds. Projektów
eRecruitment Solutions

P.S. Otwórz się na nowe możliwości w rekrutacji – przetestuj eRecruiter przez 21 dni i sprawdź jakie niestandardowe zastosowania możesz wykorzystać w swojej firmie. Odbierz swój dostęp do aplikacji eRecruiter.