Strona główna Blog Jak to zrobić w eRecruiter Nowość dla sieci handlowych i firm z rozproszoną strukturą – Multirekrutacje w eRecruiter

Nowość dla sieci handlowych i firm z rozproszoną strukturą – Multirekrutacje w eRecruiter

Rekrutacje w sieciach handlowych mogą przysporzyć rekruterom bólu głowy. Jednoczesne poszukiwanie pracowników na kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt lokalizacji, selekcja aplikacji, opiniowanie z managerami, to tylko kilka problemów, które trzeba rozwiązać. Właśnie do takich projektów rekrutacyjnych stworzyliśmy nowy moduł w eRecruiter – Multirekrutacje.

Czym są Multirekrutacje? To możliwość kompleksowego zarządzania projektem rekrutacyjnym prowadzonym na dowolną liczbę lokalizacji jednocześnie. Aby lepiej wytłumaczyć sposób działania, posłużę się przykładem. W poprzednim wpisie, dotyczącym Obsługi wielu spółek (klik), przedstawiłem fikcyjną firmę odzieżową eRyk Fashion, posiadającą dwie marki modowe: Modern eRyk i Baby eRyk. Ostatnio udało nam się uporać z kilkoma problemami, z jakimi spotykają się te firmy na co dzień. Nie wyczerpaliśmy wszystkiego – sprawdź poniższą listę, może niektóre z nich są Ci dobrze znane!

  • Chaos rekrutacyjny
  • Wewnętrzna walka o kandydatów
  • Zaburzona komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna
  • Utraceni kandydaci

Jak moduł Multirekrutacje pomoże w rozwiązaniu powyższych wyzwań? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Multirekrutuj z przyjemnością

eRyk Fashion to tzw. „sieciówka” – jej marki mają swoje sklepy w wielu centrach handlowych. Oznacza to, że obydwie spółki rekrutują dużo, na takie same stanowiska i do tych samych miejsc. Każdego dnia następują zmiany – jedne lokalizacje dochodzą, inne są już nieaktualne itp., łatwo więc pogubić się w gąszczu rekrutacji.

Moduł Multirekrutacje to idealne rozwiązanie dla firm z rozproszoną strukturą. Za jego pomocą założysz jeden projekt rekrutacyjny na dowolne, potrzebne w danym momencie lokalizacje (w naszym przypadku sklepy). Projekt jest od razu widoczny dla wybranych użytkowników, czytelnie opisany, a w zależności od zapotrzebowania można dodać nowe lub wyłączyć niepotrzebne już lokalizacje. W ciągu kilku chwil możemy zupełnie przebudować nasz projekt rekrutacyjny, a zmiany będą od razu widoczne dla kandydatów.

Koniec wewnętrznej walki o aplikacje

Gdy wszystkie aplikacje dotyczące stanowiska z kilku lokalizacji są w jednym „worku”, bez rozróżnienia na konkretne miejsce pracy i każdy z użytkowników ma do niego dostęp, to nie powinniśmy się spodziewać, że wszystko się uda. Prędzej czy później dojdzie do sytuacji, gdy kierownicy zaczną sobie podbierać kandydatów i ktoś zostanie „poszkodowany”. Moduł Multirekrutacje nie dopuszcza do takiej sytuacji.

W naszym przypadku kierownik sklepu w C.H. Arkadia po zalogowaniu się do systemu zobaczy jedynie aplikacje rekrutacyjne, których kandydaci chcą pracować w tym konkretnym centrum handlowym. Manager nie będzie mieć dostępu ani do aplikacji kandydatów, którzy zaaplikowali na inne lokalizacje, ani tym bardziej do innych rekrutacji (chyba, że wcześniej mu je udostępniono). Rozwiązuje to problem wzajemnego „podbierania” sobie kandydatów przez kierowników, bo staje się to po prostu niemożliwe :). Kierownicy nie wiedzą, ile i jakie aplikacje napłynęły do innych lokalizacji.

Regularna komunikacja może być łatwa!

Skoro mowa o kierownikach i ich wzajemnej komunikacji, to system eRecruiter umożliwi również poprawę tego aspektu. W eRyk Fashion często zdarzało się niestety, że kandydaci byli kontaktowani przez dwóch lub więcej kierowników, bo Ci zwyczajnie nie wiedzieli, że dana osoba bierze udział w innych procesach rekrutacyjnych. Używając systemu eRecruiter, od razu widać, czy dany kandydat jest w innych projektach, a za pomocą jednego kliknięcia można podejrzeć, jaka to rekrutacja i na jakim etapie znajduje się obecnie aplikujący. Jeżeli więc rekruter z firmy Modern eRyk widzi, że kandydat, którym jest zainteresowany bierze udział w procesie na inny sklep, i tam ma już status „Spotkanie”, nie podejmuje próby kontaktu. Dzięki takiemu zachowaniu budowany jest pozytywny wizerunek pracodawcy, warto więc kłaść na tego typu dobre praktyki szczególny nacisk.

Więcej jakościowych aplikacji

Za pomocą Multirekrutacji udostępniamy kandydatom gotową listę lokalizacji, na które poszukujemy pracowników. Co to daje? Kandydat świadomie wybiera miejsce pracy, które najbardziej mu odpowiada. Unikamy więc problemu, kiedy potencjalny pracownik aplikuje na ofertę pracy w Warszawie, ale dowiadując się, gdzie będzie pracował, rezygnuje z niej w ogóle. Co ważne, pozwoli to zaoszczędzić rekruterom czas, który musieliby poświęcić na dowiedzenie się, jaką lokalizacją byłby zainteresowany kandydat.

Przy okazji dostajemy bez żadnych dodatkowych analiz informację o tym, które lokalizacje cieszą się największym zainteresowaniem, a gdzie należy wykonać dodatkową pracę, by zachęcić kandydatów do aplikowania. Taka informacja to duża wartość dla całej firmy! Dzięki temu można skupić wysiłki na poprawie wizerunku danych lokalizacji. Pamiętaj także, że gdy kandydaci napłyną już do systemu eRecruiter, to za pomocą kilku kliknięć możesz zapytać ich o to, czy byliby zainteresowani pracą w innej lokalizacji, niż tą, którą wskazali przy aplikowaniu. eRecruiter to nie tylko baza aplikacji, to również twój pomocnik w komunikacji z aplikującymi 🙂

 

Nowy moduł Multirekrutacje uporządkował procesy rekrutacyjne firmy eRyk Fashion, wprowadzając wygodny i klarowny podział na lokalizacje – i to wszystko w ramach tej samej rekrutacji, bez potrzeby tworzenia nowych projektów rekrutacyjnych. Spokojnie poradzi sobie z kilkudziesięcioma, czy nawet setkami lokalizacji równocześnie. Moduł Multirekrutacje pozwoli na uporanie się z wieloma małymi i większymi problemami, które sieci handlowe przeżywają na co dzień. Jeżeli i Ty chciałbyś wypróbować w swojej organizacji naszego nowego rozwiązania skontaktuj się z nami, klikając TU lub zapytaj o to swojego Opiekuna eRecruiter.

Krystian Adamczyk

Krystian Adamczyk

Product Marketing Specialist