Strona główna Blog Trendy HR O czym marzą rekruterzy i jakie są ich noworoczne postanowienia?

O czym marzą rekruterzy i jakie są ich noworoczne postanowienia?

Jesteście ciekawi, jakie marzenia mają rekruterzy i jakie są ich postanowienia na 2021 rok? My już to wiemy i chętnie podzielimy się wiedzą!

Tuż przed świętami zorganizowaliśmy dla rekruterow (ale nie tylko) choinkową zabawę. Być może również brałaś lub brałeś w niej udział 🙂 Jeśli tak, to wiesz, o co pytał nasz Mikołaj. Jeśli nie, poniżej możesz podejrzeć listę pytań. 

Uczestnicy podzielili się z nami tym, co chcieliby dostać pod choinkę, a także jakie są ich postanowienia na Nowy Rok. Z nadzieją i odwagą wkroczyliśmy w 2021, dlatego czas uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, co najczęściej pojawiało się na rekrutacyjnej liście marzeń, a także co rekruterzy planują wdrożyć w swojej pracy.

Czy wszyscy zasłużyli na prezenty?

Jak wynika z podsumowania zabawy, wszyscy bez wyjątku byli grzeczni i zapracowali na najlepsze prezenty od Świętego Mikołaja. Większość uczestników wszystkim kandydatom bez wyjątku wysyłała informacje o statusie aplikacji w rekrutacji, a jeśli ktoś tego nie robił, to rok 2021 przyniesie w tym zakresie poprawę 🙂

Marzenia i życzenia rekruterów

Co jest potrzebne rekruterom, by ten rok sprzyjał poprawie efektywności, komfortu pracy i osiąganiu sukcesów? Jakie prezenty chcieliby otrzymać? My już wiemy!

Zdecydowana większość marzy o tym, by eRecruiter był z nimi zawsze i wszędzie (70%). Na kolejnych miejscach listy życzeń znaleźli się sami zadowoleni kandydaci (51%) i niezastąpiony pomocnik, który zadzwoni do wszystkich kandydatów w jednym czasie (50%). Czterech na dziesięciu rekruterów chciałoby pod choinką znaleźć także asystenta rekrutacji, który zawsze będzie gotowy do pomocy!

W tym roku postanawiam…

Początek każdego roku sprzyja podejmowaniu wyzwań i spisywaniu postanowień. Nie inaczej jest i tym razem. Wśród odpowiedzi rekruterów przeważały takie dotyczące pracy nad Candidate Experience, poszerzania swojej wiedzy, czy wykorzystywania większej liczby funkcji systemu do rekrutacji. Nie zabrakło też postanowień, których celem jest zwiększenie efektywności pracy, szybkości rekrutacji i przykładanie większej uwagi do analizy rekrutacyjnych danych. Uczestnicy zabawy niejednokrotnie zaskoczyli nas kreatywnością i formą noworocznych postanowień. Co znalazło się na liście zadań do realizacji? Zobacz, niektóre z nich!

Noworoczne porządki i najlepsze narzędzia

Zamykanie projektów, zamykanie projektów i jeszcze raz zamykanie projektów! Rozwój warsztatu, praca z kandydatami, którzy są zadowoleni ze współpracy. Dalsze pchanie mojej kariery zawodowej do przodu nie ograniczając się tylko do rekrutacji, ale również innych procesów HR.

Żeby mieć moc kilkunastu głosów i móc prowadzić rozmowy ze wszystkimi chętnymi kandydatami w jednym czasie 🙂

Uporządkować wszystko w eRecruiterze, żeby móc dobrze raportować statusy rekrutacji i napływ kandydatów.

Wykorzystanie wszystkich możliwości eRecruiter (zakładka dodatki!), więcej notatek i automatycznej korespondencji z kandydatami i oczywiście odpowiadać zawsze, wszystkim kandydatom na każdym etapie rekrutacji 🎁🎄🎅

Moje postanowienie… hmmm.. przejście na rozmowy on-line już mam… skrócony czas odpowiedzi kandydatom już mam… super narzędzie, jakim jest eRecruiter też.. Będę mieć mniejszy bałagan w dokumentach rekrutacyjnych 🙂

Doświadczenia kandydatów na pierwszym miejscu

Kończący się rok przyniósł wiele emocji, a kryzysowa sytuacja z pandemią spowodowała zmiany na rynku pracy. Chciałabym, aby wszystkie procesy rekrutacyjne w nowym roku w moim zespole były prowadzone z jeszcze większą dbałością o candidate experience, pomimo bardzo dużego spływu CV.

W nowym roku będę jeszcze bardziej indywidualnie podchodzić do każdego z kandydatów, będę starała się jeszcze precyzyjniej odnajdywać w nich najlepsze cechy, przestanę oceniać kandydatów po żuciu gumy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej oraz wykorzystam większą ilość narzędzi sprawdzających kompetencje. Tak mi dopomóż, eRecruiterze!

Marzy mi się wynik badania Candidate Experience na poziomie 100 punktów:) Żeby każdy kandydat był zachwycony profesjonalizmem prowadzonego przeze mnie procesu i go polecał 🙂

Aby podróż kandydata w naszych procesach rekrutacyjnych doczekała się albumu, do którego wraca się z chęcią 😉

Chciałabym trafiać na idealnych kandydatów! (to oczywiście żart)
Rekrutacja ma to do siebie, że jest to kontakt bezpośredni z drugim człowiekiem, a więc moim postanowieniem jest to, aby każdy kandydat (lepszy, gorszy pod kątem mojego idealnego profilu) nigdy nie czuł się źle na rozmowie, wręcz swobodnie. To jest dla mnie bardzo ważne i takie mam postanowienie. Rozmowa rekrutacyjna to duży stres, a komu dodatkowy stres jest potrzebny 🙂

Znalezienie odpowiedniej ilości czasu dla każdego kandydata, by nawet wtedy, gdy nie otrzyma propozycji pracy, zawsze czuł się kompleksowo zaopiekowany, od początku do końca procesu rekrutacyjnego, by dobrze nas zapamiętał i w przyszłości z chęcią aplikował do nas ponownie 🙂

Drogi Mikołaju, Twoja siwa broda, jak i moje siwe włosy na głowie świadczą, o zacnym wieku, kiedyś Ci powiem czego Ci zazdroszczę 🙂
A przyszłym roku zrobię wszystko, aby każdy kandydat powiedział mi: „to była najlepsza rekrutacja jaką przeszedłem w całym moim zawodowym życiu.”
Na Twój widok drogi Mikołaju wszyscy się cieszą – byłoby miło osiągnąć ten efekt będąc headhunterem 🙂 Łatwo nie jest. O rozmowie kwalifikacyjnej nikt nie myśli, jak o spełnieniu marzeń. Może kiedyś wpadnę na pomysł, jak to zamienić w najpiękniejszy prezent, a tymczasem… Do zobaczenia!

Od nowego roku będę odpowiadać wszystkim kandydatom i zorganizuję w mojej firmie tzn. „doświadczenie on-boardingowe” dla nowych pracowników, aby jak najlepiej wykorzystać czas już przed dniem zatrudnienia i w pierwszych jego dniach!

Uczyć się i dzielić się wiedzą

Praktycznie prawie wszystko mam, więc pora podzielić się wiedzą z innymi – tak więc chciałbym przekazywać swoją wiedzę i motywować do digitalizacji procesu innych 🙂

Być jak T. Jones w ściganym! 🙂 a tak serio: postanawiam, że przeszkolę cały team rekrutacyjny z dawania telefonicznego feedbacku kandydatom i przeszkolę managerów, aby sami też takiego feedbacku mogli udzielać razem z rekruterem. Postanawiam wpłynąć na managerów, aby podejmowali szybciej decyzje o wyborze kandydata.

Jeszcze więcej się uczyć i chodzić na szkolenia i webinary, aby być lepszym rekruterem!

Chciałabym, aby moi współpracownicy – zespół rekruterów byli zawsze zadowoleni, zmotywowani, chętni do dzielenia się wiedzą, inspirowali siebie nawzajem, pomagali sobie w trudnych chwilach…ku uciesze szefa, czyli mnie 🙂 Ja ze swojej strony postanawiam dać im to, czego będą potrzebowali, abyśmy każdego dnia mogli spełniać nasze wspólne marzenia!

Mamy nadzieję, że Mikołaj spełnił marzenia rekruterów, zarówno te zawodowe, jak i prywatne. 

Za noworoczne postanowienia mocno trzymamy kciuki i obiecujemy, że zrobimy wszystko, by eRecruiter był środkiem do wyznaczonych celów!

Udanego i owocnego 2021 roku!

Katarzyna Trzaska

Katarzyna Trzaska

Marketing Team Leader