Strona główna Blog Przyjazna Rekrutacja Przepis na Przyjazną Rekrutację w kilku krokach

Przepis na Przyjazną Rekrutację w kilku krokach

przepis na przyjazna rekrutacje

Koalicja na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji wzbogaciła się o kolejnych członków – wśród nich znalazła się firma Natek, dostawca outsourcingu IT i usług konsultingu w Europie Środkowej i Wschodniej. Jak wciela w życie zasady Przyjaznej Rekrutacji? Zapraszamy do spojrzenia na mini-przewodnik przygotowany razem z Natek.

1. Każdy kandydat to oddzielna historia. Wsłuchaj się w nią.

Indywidualne podejście do każdego kandydata – to wartość, którą dział HR w Natek kieruje się w procesie rekrutacji.

„Indywidualne podejście naszych rekruterów pozwala na dogłębne zrozumienie potrzeb kandydatów. Poznajemy ich zarówno poprzez rozmowy o ich dotychczasowym doświadczeniu zawodowym, planach związanych z dalszym rozwojem, oczekiwaną pozycją w organizacji, jak i o wszelkich obawach i wątpliwościach. Zbieramy i analizujemy zebrane informacje, by efekcie przedstawić kandydatom indywidualnie dobrane oferty pracy.”

2. Dbaj o relacje z kandydatami. To z pewnością zaowocuje.

Nawet, jeżeli nie zatrudnisz danego kandydata w konkretnym projekcie, będziesz mógł wrócić do niego w przyszłości.

„Troska i dbanie o relacje z kandydatami stanowią w każdym przypadku wartość dodaną dla organizacji. W Natek doskonale to rozumiemy, stąd nawet gdy nie mamy możliwości przedstawienia kandydatowi odpowiedniego projektu, poprzez rozmowę ustalamy jego profil, by we właściwym momencie powrócić do niego z ofertą.

Dbanie o relacje z naszymi kandydatami pozwala nam również pozyskiwać informacje o aktualnej sytuacji na rynku oraz budować pozycję firmy Natek w naszej grupie docelowej. Dzięki utrzymywanym przez naszych rektuterów kontaktom mamy również możliwość nawiązywania współpracy z mniejszymi inicjatywami, jak branżowe grupy użytkowników na portalach społecznościowych.”

3. Informuj na bieżąco. Niech kandydat wie, co dzieje się z jego aplikacją.

Udzielanie informacji na różnych etapach procesu rekrutacyjnego, to bardzo ważna składowa Przyjaznej Rekrutacji. W Natek kandydaci, którzy aplikują poprzez stronę firmy, są poprzez wewnętrzny system informowani na bieżąco na jakim etapie jest ich aplikacja.

„Przez wzgląd na specyfikę branży, w której porusza się Natek, feedback udzielany naszym kandydatom, na każdym etapie rekrutacji musi zawierać stricte techniczne elementy. Przekazując je naszym kandydatom nie tylko staramy się by były dogłębne, lecz również odnosimy się do informacji przekazanych na początku przez kandydata. Zależy nam by miał świadomość co stanowi jego mocne i słabsze strony. 

Po każdym etapie rekrutacji wysyłamy również informację drogą mailową, by rekrutowana przez nas osoba miała świadomość, w jakiej fazie procesu się znajduje. Dodatkowo każdy kandydat na naszej stronie stworzyć własny profil i wirtualnie śledzić zmiany.”

4. Zapewnij dostęp do informacji. Pozwoli Ci to na zminimalizowanie nietrafionych aplikacji.

Efektywnie wykorzystana zakładka Kariera na firmowej stronie www to taka, na której kandydat znajdzie wszystkie interesujące go informacje dotyczące pracy w danej firmie.

„W naszej firmie szanujemy czas naszych kandydatów, stąd publikowane ogłoszenia zawierają szczegółowy opis stanowiska wraz z innymi istotnymi informacjami. Z naszymi kandydatami komunikujemy się zarówno poprzez zakładkę z ofertami pracy na naszej stronie, jak i portale społecznosciowe, gdzie publikujemy wszystkie nowe ogłoszenia. 

Dodatkowym udogodnieniem jest przesyłany do zarejestrowanych kandydatów Newsletter z opisem aktualnie realizowanych przez nas procesów rekrutacyjnych.”

Warto także utrzymywać regularny kontakt z kandydatem, który został zrekrutowany, ale nie jest jeszcze formalnie zatrudniony. Pomogą Ci w tym takie narzędzia jak telefon, mail, newslettery.

5. Przygotuj się do rozmowy z kandydatem. Poznaj go jeszcze przed spotkaniem… i daj się poznać!

„Budowa i utrzymanie wizerunku profesjonalnej firmy outsourcingowej w branży IT wymaga z naszej strony dużo pracy. W celu uproszczenia procesu rekrutacji często korzystamy z możliwości prowadzenia ich za pośrednictwem Skype, co oszczędza czas naszych kandydatów. 

Na naszej stronie poza samymi ogłoszeniami można również odnaleźć informacje o naszym zespole i kontaktować się z rekruterami bezpośrednio lub za pośrednictwem czatu.”

Pamiętaj, że kandydat powinien mieć czas na zadanie swoich pytań. Jeżeli nie jesteś w stanie udzielić odpowiedzi w danym momencie, sprawdź informacje po spotkaniu i daj znać kandydatowi.

Osoby wypowiadające się w imieniu firmy Natek:

Ewa Lange, Web Portal Sourcing Trainee
Joanna Pejo, Senior Recruitment Consultant