Strona główna Blog ATS Na przyśpieszeniu procesu rekrutacji możesz tylko zyskać

Na przyśpieszeniu procesu rekrutacji możesz tylko zyskać

proces rekrutacji i selekcji

Czy sprawdzaliście kiedyś ile trwa cały proces rekrutacyjny w Waszej firmie, od momentu stworzenia oferty pracy do wyboru odpowiedniego kandydata? W Polsce projekt rekrutacyjny średnio trwa ok. 70 dni, a jak jest w Twojej firmie? Usprawnienie procesu rekrutacji może znacząco poprawić postrzeganie firmy jako pracodawcy, a przede wszystkim pozytywnie wpłynąć na Candidate Experience. Sprawne prowadzenie rekrutacji jest sygnałem dla kandydatów, że mają do czynienia z firmą, która szanuje ich czas.

Skoro możemy uzyskać tak pozytywny efekt, to od czego zacząć usprawnianie procesu rekrutacji i selekcji pracowników?

Rozpisz aktualny proces rekrutacji na kartce

Pierwszym krokiem jest określenie nad czym chcemy pracować. Aby to zdefiniować, rozpisz proces rekrutacji na podstawie kilku ostatnich projektów rekrutacyjnych zrealizowanych w Twojej firmie. Najlepiej podziel całość procesu na poszczególne etapy i dopisz ile średnio dni Ci one zajęły.

Dzięki takiemu podejściu zorientujesz się, czy wszystkie działania były prowadzone zgodnie z wcześniejszymi założeniami i harmonogramem, czy może w trakcie procesu pojawiały się dodatkowe, niezaplanowane wcześniej zadania. Wyniki takiego prostego ćwiczenia bywają bardzo zaskakujące. Dopiero wtedy dokładniej widać, ile aspektów obejmuje cały proces, przez który przechodzą kandydaci.

Przemyśl poszczególne etapy rekrutacji

Mając już podstawę do pracy, w postaci rozpisanych etapów rekrutacji, przyjrzyj się im dokładnie. Sprawdź czy:

  • poszczególne działania nie były realizowane przez zbyt długi czas,
  • nie zostały powtórzone jakieś etapy rekrutacji,
  • można było połączyć jakieś etapy ze sobą.

Dodatkowo, warto zweryfikować czy cały proces rekrutacji i selekcji przebiegał płynnie, a jeżeli nie, to należy sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak nie było.

Przeanalizuj w jaki sposób można uprościć te wszystkie zidentyfikowane, problematyczne aspekty, dzięki czemu przyspieszysz proces rekrutacji.

Stwórz właściwy opis stanowiska

Wielokrotnie można się spotkać z opisami stanowisk, które są oderwane od rzeczywistości, przez co wiele osób, które idealnie pasowałaby do obsadzanego stanowiska, po prostu je pomija. Tworząc ofertę pracy przemyśl dokładnie jakie umiejętności i doświadczenie powinna mieć osoba na danym stanowisku. W tym celu pomyśl o osobach, które już pracują w firmie i sprawdzają się na podobnych stanowiskach. Przemyśl, co tym osobom pozwala sprawnie realizować swoją pracę i na tej podstawie stwórz odpowiedni opis stanowiska. Zachęcając właściwych kandydatów do aplikowania na stanowisko skrócisz proces rekrutacji.

Wdróż w swojej firmie system ATS (ang. Aplicant Tracking System)

Jeżeli gubisz się w stosie dokumentów, które są tworzone przy każdej rekrutacji, to czas skorzystać z technologii, która pozwoli Ci nad tym wszystkim zapanować. Rozwiązaniem dla Ciebie jest elektroniczny system rekrutacji ATS. Korzystając z niego nie będziesz musiał tworzyć własnych arkuszy kalkulacyjnych z informacjami o kandydatach, w celu porównywania ich umiejętności – system zrobi to za Ciebie. Wszystkie tworzone dokumenty rekrutacyjne będziesz też mógł współdzielić on-line z innymi osobami. System ułatwi Ci też dbanie o Candidate Experience kandydatów, bo w łatwy sposób zakomunikujesz im ich status w procesie rekrutacji, a także umawiasz się z nimi na spotkanie. System do rekrutacji pomoże Ci także w wielu aspektach związanych z poszukiwaniem pracowników (np. pozwoli Ci umieścić ofertę na wybranym portalu pracy, a nawet w social media).

Przyspieszenie procesu rekrutacji będzie rozwiązaniem Win-Win dla Twojej firmy i kandydatów. Zaoszczędzony czas będziesz mógł wykorzystać na inne swoje zadania, a kandydaci będą zadowoleni, że nie muszą czekać na decyzję z Twojej strony w nieskończoność. Sprawdź już dzisiaj, co możesz poprawić w swojej firmie!

P.S. Rekrutuj lepiej, szybciej, taniej – skorzystaj z możliwości, jakie oferuje eRecruiter, by poprawić jakość Twojej pracy. Odbierz swój dostęp do aplikacji eRecruiter.