Strona główna Blog ATS Korzystanie z oprogramowania do rekrutacji online – fakty i mity

Korzystanie z oprogramowania do rekrutacji online – fakty i mity

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych kandydata

W ostatnich latach oprogramowanie do rekrutacji wykorzystywane przez zespoły HR znacząco zmieniło swoją postać. Większość firm, które dotychczas produkowało programy instalowane na komputerze stacjonarnym, stara się je przenosić do tzw. chmury (ang. Cloud). Coraz częściej dotyczy to nie tylko oprogramowania specjalistycznego, takiego jak nasz system do rekrutacji eRecruiter. Obejmuje także powszechnie stosowane narzędzia do prywatnego użytku. Nie dzieje się to bez przyczyny. W ten sposób otwierane są nowe możliwości współpracy i udoskonalania produktu. Ale o tym za chwilę. Zacznijmy od początku.

Czym właściwie jest oprogramowanie oparte o Cloud comupting? Co to jest SaaS?

Zasadnicza różnica między tym, do czego byliśmy przyzwyczajeni, a oprogramowaniem w chmurze (ang. Cloud computing) jest taka, że to drugie nie jest instalowane na naszym komputerze, a na serwerze firmy, która nam to rozwiązanie dostarcza. Dostęp do takiej aplikacji odbywa się przez zwyczajną przeglądarkę internetową, logując się bezpiecznie na przydzielone nam konto. Tego typu oprogramowanie stanowi bardziej usługę niż produkt i nazywane jest SaaS (ang. Software as a Service). Wynika to z tego, że nie dostajemy produktu instalowanego na naszym komputerze, a usługę właśnie.

Dlaczego SaaS staje się tak popularny?

Wiele osób sądzi, że skoro oprogramowanie nie jest instalowane na ich komputerze, to staje się ono bardziej zawodne. Nic bardziej mylnego. Oprogramowaniem typu SaaS opiekuje się sztab informatyków, stale monitorujących pracę systemu i serwera, reagujących natychmiast w przypadku jakichkolwiek problemów. Według statystyk usługi tego typu umożliwiają dostęp do aplikacji przez nawet 99,99% całego czasu. Takimi wynikami nie może poszczycić się żaden firmowy komputer. Takie podejście pozwala na osiągnięcie niezwykłej niezawodności systemu.

Dodatkowym atutem tego, że oprogramowanie znajduje się na serwerach firmy oferującej tę usługę, jest to, że firma ta może stale pracować nad rozwojem oprogramowania i samodzielnie wprowadzać wszelkiego rodzaju udogodnienia dla użytkownika bez potrzeby instalowania aktualizacji na wszystkich komputerach klientów. W interesie takiej firmy jest sprostanie oczekiwaniom użytkowników, a tym samym wprowadzenie coraz to nowych funkcjonalności, które te oczekiwania zaspokoją. Dlatego też korzystając z oprogramowania SaaS otrzymujemy stale udoskonalany i rozwijany system. Nie ma potrzeby kupowania nowszych wersji oprogramowania ani przejmowania się problemami związanymi z instalacją i aktualizacją.

Takie podejście redukuje koszty związane z obsługą IT, gdyż jest ona całkowicie po stronie świadczącego usługę i to on odpowiada za to, żeby wszystko działało jak należy.

Czy moja baza CV i inne dane są na pewno bezpieczne w systemie ATS?

Umieszczenie danych poza komputerem firmowym nie stwarza dodatkowego zagrożenia, o ile są one przechowywane w chronionych miejscach. Dane umieszczane na naszych serwerach są duplikowane i szyfrowane, w celu pewności, że nic nie ulegnie zniszczeniu, zagubieniu lub stanie się z nimi coś innego. Stosowane zabezpieczenia przypominają bardzo zabezpieczenia związane z bankowością internetową, która już udowodniła swoją niezawodność.

Dodatkowo nie musimy się przejmować tym, że zgubimy komputer z wrażliwymi danymi lub zostanie on skradziony. W SaaS w dowolnym momencie można zmienić hasła dostępu, blokując dostęp wszystkim niepożądanym użytkownikom.

Korzystanie z tego samego systemu do rekrutacji przez wielu użytkowników to problem? Nic bardziej mylnego!

Nasz system rekrutacyjny jest stworzony z myślą o współdzieleniu informacji i współpracy między użytkownikami wewnątrz jednej firmy. W zależności od potrzeb, usługę można dowolnie skalować, dodając konta użytkowników, którzy mają pełną możliwość współdziałania w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. Taki klarowny przepływ informacji pozwala zwiększyć efektywność i zminimalizować dublowanie zadań przez różne osoby w zespole.

Uzyskanie pomocy będzie trwało wiecznie, a może nie…

Dzięki temu, że system wspomagający prowadzenie rekrutacji znajduje się u usługodawcy, wszelkiego rodzaju problemy, które mogą się pojawić, są łatwiejsze do rozwiązania. Programiści firmy mają dostęp do wnętrza systemu u siebie, przez co mogą zacząć działać niezwłocznie. W przypadku kiedy byłaby potrzebna pomoc w jakiejś sprawie, zawsze można zadzwonić do usługodawcy i zapytać o rozwiązanie.

Elektroniczny system rekrutacji w chmurze to prosty i bezpieczny sposób, aby usprawnić procesy rekrutacyjne w firmie. Dzięki temu efektywniej wykorzystasz swój czas, a prowadzone rekrutacje będą nie tylko bardziej profesjonalne, ale także skuteczne.